У Мелітополі співробітникам лікарень, а також чиновникам низки "міністерств" Запорізької області заборонили користуватися на роботі гаджетами Apple. За дотриманням законодавства збираються суворо стежити.
Як усе починалося
У липні 2023 року ФСБ відзвітувала: нібито провела розслідування і виявила в техніці Apple якусь "спеціальну прогалину в захисті", а також ПЗ невідомого походження. Яке, на думку фсбшників, використовується для збору даних про користувачів, а також стеження за власниками iPhone.
Також у ФСБ відзвітували, що виявили "факти зараження зарубіжних номерів і абонентів, які використовують sim-карти, зареєстровані на диппредставництва і посольства в Росії". Нібито було заражено кілька тисяч мобільних телефонів.
Пізніше в російській "Лабораторії Касперського" розповіли, що десятки айфонів співробітників компанії були заражені шпигунською програмою, яка отримала назву Triangulation. Втім, штаб-квартира цієї лабораторії розташована в Москві, а тому бути впевненим у правдивості цих слів не доводиться.
Apple, за старою російською традицією, тут же звинуватили в шпигунстві на користь розвідки США. У компанії, природно, всі звинувачення відкидають.
Менш ніж за місяць, 11 серпня, російським відомствам почали забороняти використання iPhone і iPad для службових цілей — виключно заради безпеки.
Кому заборонили "яблучка"?
Офіційна заборона стосується шкіл, лікарень, а також деяких підприємств, список яких ще обіцяють надати. Не сумніваємося, що в ньому будуть і підприємства Мелітополя.
Тепер що стосується міністерств і відомств.
Незабаром найжорсткіший контроль щодо Apple торкнеться тих мелітопольців і окупантів, які працюють у таких "міністерствах" Запорізької області:
- цифрового розвитку, зв'язку та масових комунікацій
- освіти і науки
- промисловості та торгівлі
- освіти
- транспорту.
Крім цього, позбутися "яблук" на робочих місцях вимагають від співробітників "Ростеха" і РЖД.
За дотриманням правил обіцяють суворо стежити. В особистих цілях гаджетами Apple користуватися можна.
Поки що можна — а там куди крива русского міра вивезе…
Що ще не можна?
У перерахованих вище "закладах", також суворо заборонено вмикати GPS і Bluetooth.
А також ще — вести робочі листування в WhatsApp, Skype, Viber, Microsoft Teams і сервісах Google. Всілякі чати, а також інше спілкування в мережі настійно рекомендовано перенести в Telegram.
Також "вартові закону" переконливо просять не носити, перебуваючи на роботі, розумні годинники і фітнес-браслети. Оскільки пристрої можуть передавати біометричні дані, геолокацію та іншу особисту інформацію.
"У дорозі ніхто годувати не обіцяв"
Співробітникам держустанов і медикам рекомендовано перейти на вітчизняні або китайські зразки. Оскільки з російськими — великий напряг, залишається тільки Китай — AYYA, Huawei, Xiaomi, Honor і далі за списком.
Чим безпека зазначених телефонів на базі Android краща, ніж у Apple — не повідомляється. А ми підкажемо — нічим. І навіть навпаки — гірша.
Однак найцікавіший факт полягає в тому, що гаджети "для роботи" видавати не обіцяють — а отже, їх доведеться купувати самостійно.
…А ще зв'язок поганий! І інтернет!
За весь час окупації в Мелітополь не зайшла жодна велика компанія стільникового зв'язку. Немає ні МТС, ні Білайну, ні Мегафона. У місті діють спеціально заведені для окупованих територій оператори: "Мир-Телеком", "+7 Телеком", "Фенікс".
З інтернетом аналогічна біда — працює "Море Телеком". А колишні "Медіана", "Укртелеком", "Київстар" — це "Миртелеком".
До речі, свого часу ми писали про "Міртелеком", яку визнали єдиним постачальником послуг з підключення до інтернету "соціально значущих об'єктів Херсонської та Запорізької областей".
ТОВ "Міртелеком" було зареєстровано лише 9 червня 2022 року. А ринок на окупованих територіях почала підкорювати вже в серпні. Крім основного виду діяльності — надання послуг з передачі даних і послуг доступу до інтернету — є багато інших "спеціальностей", причому, часто не пов'язаних одна з одною.
Говорячи по-простому, "Міртелеком" — це фірма-прокладка, через які гроші прокачуються "наверх", у Москву.