За інформацією: Суспільне Полтава.
Учасники акції вдруге зібрались в центрі Полтави . Суспільне Полтава
23 липня близько 20:00 поблизу театру імені Гоголя у Полтаві почали збиратись люди на мирний протест проти законопроєкту №12414, який обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої прокуратури.
Про повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.
“Я сьогодні тут, бо мені не подобається жест, який зробила вчора наша Верховна Рада і влада загалом. Тому що таким чином безпардонно протягти в поправках до закону, який немає нічого спільного з антикорупційними схемами, підпорядкування собі антикорупційних бюро та спеціальної прокуратури. Мене це обурює. Я не можу мовчати, тим паче коли в країні війна. Вони просто отак беруть і людям в очі плюють. Основна мета — це показати, що з українським народом так не можна”, — додала учасниця акції Марк Верхола.
Із собою люди принесли плакати та прапори України. Суспільне Полтава
На акцію прийшло близько пів сотні людей. Такий мирний протест в обласному центрі влаштували вдруге. Із собою люди принесли прапори України та плакати з надписами "Як щодо прав людини?", "Незалежність НАБУ та САП".
"Моє невдоволення занадто велике, щоб сформувати його в одній якійсь фразі. Тому я написала, що немає слів. Бо в мене справді їх немає. Закони ухвалюються в дуже швидкому порядку і суспільство не має можливості у них зорієнтуватися. Я, наприклад, хотіла мати більше часу ознайомлюватись з тими законопроєктами, які подаються. Нічого не зробити — це означає прийняти факт, що наш голос не буде врахований. Зрозуміло, що в їх роботі було багато нюансів, щоб сказати що вони (САП та НАБУ — ред.) були ефективними. Якісь законопроєкти не можуть ухвалити місяцями, а якісь дуже швидко і без потрібних суспільству пояснень", — розповіла учасниця мирної акції Маргарита Юрченко.
На мирну акцію прийшло понад пів сотні людей. Суспільне Полтава
Таким чином учасники акції намагаються привернути увагу до ризиків, які несуть запропоновані Верховною Радою зміни для боротьби з корупцією та європейського курсу України.
Такі ж мирні акції відбуваються сьогодні і в багатьох інших містах України.
Учасник акції Вячеслав Нестеренко. Суспільне Полтава
"Я не встиг розібратись в деталях закону, оскільки я не юрист. Але основні тези, які я прочитав там, вони досить сумнівні. Найбільше мене здивувало яким чином цей закон приймався. Все в турборежимі. Закон зранку вносять, ввечері він вже опублікований на сайті з підписом президента. Це виглядає дуже дивно. Мета акції — показати, що ми не згодні з цим. Влада має чути людей, народ. Ці закони були розроблені після Майдану. Там зараз наче вже опублікували, що будуть додаткові закони про більшу незалежність антикорупційних органів, наче трошки та і почули нас. Сподіваємось, що вони врегулюють ситуацію", — розповів учасник акції у Полтаві Вячеслав Нестеренко.
Про закон №12414
22 липня Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого позбавляють незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП, бо тепер підпорядковуватимуться безпосередньо генеральній прокуратурі.
Голосування за законопроєкт відбулось наступного дня після масштабних обшуків СБУ у детективів НАБУ. 22 липня пізно ввечері президент України Зеленський підписав закон. Через це низкою міст України відбулися протести проти ухвалення закону №12414.
Мирний протест влаштували біля театру імені М.Гоголя. Суспільне Полтава
Що передбачає законопроєкт №12414
Законопроєкт передбачає, що Генеральний прокурор:
- отримає право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- зможе отримати доступ до всіх справ НАБУ або надати такий доступ іншому прокурору;
- матиме право закривати розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність і підписувати підозри високопосадовцям;
- зможе передавати справи НАБУ іншим правоохоронним органам.
Також керівник САП втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме лише Генпрокурор.
У НАБУ заявили, що ці зміни фактично знищують незалежність антикорупційних органів, які з 2015 року будувалися за підтримки міжнародних партнерів.
Як голосували народні депутати з Полтавської області
- "За" проголосували Андрій Боблях, Максим Березін, Костянтин Касай (усі — фракція "Слуга народу"), а також представники депутатських груп "Довіра" — Олег Кулініч та "За майбутнє" — Юрій Шаповалов.
- Не голосував — Дмитро Нальотов ("Слуга народу").
- Відсутні під час голосування — Олексій Мовчан та Анастасія Ляшенко (обоє — "Слуга народу").
Читати ще
Читати ще
«Я ніколи не хотів служити в ТЦК»: чому звільнився військовослужбовець із Полтави Олександр Мацько