За інформацією: Суспільне Чернівці.
Пічки, які встановили на території Вашківецької громади. Фото: Суспільне Чернівці
У селі Бабине Чернівецької області на приватній ділянці встановили пічки для виробництва деревного вугілля. Його планує виготовляти та продавати румунсько-українське підприємство. Водночас дозволу на виробництво фірма ще не має.
Жителі громади зібрали 150 підписів проти роботи пічок. Вважають, що викиди від виробництва будуть шкідливими для екологічної ситуації в громаді. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо про виробництво й чи безпечне воно для довкілля.
"Хочемо дихати свіжим повітрям"
В одному з домогосподарств у селі Бабине встановили сім пічок – в них планують випалювати деревне вугілля для продажу. Власник здав ділянку в оренду румунсько-українській фірмі, розповів у коментарі Суспільному голова Вашківецької громади Микола Перч.
Проти роботи пічок у громаді зібрали 150 підписів. Побоюються, що це нашкодить їхньому здоров'ю та екологічній ситуації в громаді, каже жителька Марина Попадюк.
"Спочатку на територію будинку завезли одну бочку, опісля їх стало сім. Ніхто нічого не казав й нікого не попереджав. Ми забили на сполох, бо знаємо, що це дуже шкідливе виробництво. Ми категорично проти, бо хочемо дихати свіжим повітрям, а не травитися. Ці шкідливі викиди вбивають фруктові рослини. Тут граються діти", — каже Попадюк.
Поблизу пічок розташовані пасіки. Фото: Суспільне Чернівці
Поблизу ділянки, на якій розмістили пічки, є декілька пасік. Житель села Корнелій Волошин каже: це робочі місця та заробіток місцевих, тому виробництво вугілля може вплинути на імідж та репутацію виробників меду.
"Була прийнята стратегія розвитку Вижницької громади до 2027 року. Там чітко написано про екологічно чисту територію та продукцію, яка на ній виробляється, тобто мед. Там пасіка у нас стоїть, там є фермер, має три корови, але імідж буде зіпсований, розумієте?", — розповідає Волошин.
На звернення жителів у громаді зібрали збори та звернулися до офіцера громади щодо можливого незаконного виробництва. За словами Перча, власник ділянки на збори не прийшов, лише письмово підтвердив, що там планує працювати румунсько-українська фірма.
Голова громади каже, на зборах підтвердили, що печі поки не встановлені, а лише розміщені на території. Також на ділянку привезли дрова.
"Я питав власника: “Якщо у вас лиш наміри, то навіщо ви вже привезли дрова?”. Він казав: “Може я там буду зимувати?”. І привіз дрова на зиму. Я вважаю, що інцидент вичерпаний. Просто крім намірів нічого страшного не було".
"Дозволу на виробництво немає"
Щоб встановити на приватній ділянці пічки та запустити виробництво, потрібно зміцнити цільове призначення землі — це може зробити міська рада, каже Перч. На зборах вирішили, якщо фірма звернеться щодо цього до міськради, то в громаді створять ініціативну робочу групу.
"Ініціативна група Бабиного буде присутня при цьому. Вони не дадуть можливості змінити цільове призначення. Також на зборах була екоінспекція, яка сказала, що цей дозвіл мають видавати за результатами громадських обговорень. Без громади фірма дозвіл не отримає".
Директорка компанії "Доволіс Україна" Віолетта Нєдєлько у коментарі Суспільному розповіла, що має документи на печі та дрова. Водночас ще потребують документа, який засвідчить, що робота пічок не впливає негативно на довкілля. Також планують отримати документ про зміну цільового призначення землі. Нєдєлько говорить, пічки розташовані за понад сотню метрів від житлових будинків. Також, за її словами, пічки працюють на спеціальному паливі, який горить всередині бочки, – він не спричиняє викиди у повітря й не містить хімікатів.
"Треба ще дозвіл по екології. Його відправили на пошту, просто він ще не дійшов. Коли буде дозвіл на зміну цільового призначення землі — я не знаю. Можливо, три тижні", – розповідає директорка.
Поки всіх дозволів не отримають, запускати роботу пічок не планують.
Фото: Суспільне Чернівці
"Впливає на зміни клімату"
Під час виробництва деревного вугілля дерево розкладається під дією високої температури — це орієнтовно 450-500 градусів. Також до пічок не потрапляє кисень, розповіла у коментарі Суспільному екологиня Галина Москалик. У результаті розкладання дерево виділяє гази, які можуть формувати парниковий ефект.
"Основний склад будь-якої органічної речовини — карбон й вуглець. В меншій кількості є водень, кисень та натрій. Під час розкладання органічна речовина згорає й залишає тверді відходи – золу. Виділяє рідину, а також метан, чадний та вуглекислий гази. Це основні гази, які формують парниковий ефект", — розповідає Москалик.
Ці хімічні речовини небезпечні для людини, а також можуть накопичуватися у деяких рослинах. Екологиня каже, під час промислового виробництва деревного вугілля, викиди з пічок можна вловлювати та фільтрувати.
"У цьому випадку я не помітила уловлювачів, які утримуватимуть дим, щоб він не потрапляв в навколишнє середовище. Це просте розкладання. Все, що буде виділятися в його результаті, потраплятиме в довкілля", — каже Москалик.
За словами Перча, надавати дозвіл на зміну цільового призначення землі у громаді не будуть. Якщо на ділянці почнуть працювати без дозволів, цим мають займатись правоохоронці.