Здоровий спосіб життя підтримує тіло і психіку в тонусі на довгі роки. Здорове харчування, щоденна доза фізичних навантажень, регулярний відпочинок — це те, що дозволяє нашому організму почуватися добре. Ми повинні дбати про власне здоров’я в будь-якому віці, чи то підлітковому, чи то зрілому [1]. Вітаміни для дорослих допомагають нам у цій непростій справі.
Здоров’я на тарілці
Ведучи здоровий спосіб життя, варто почати з перегляду свого меню. Виявляється, в ньому часто не вистачає овочів, фруктів, цільнозернових продуктів. Натомість ми споживаємо занадто багато м’яса, солодощів, білого хліба та шкідливих жирів. Хоча всі знають принципи здорового харчування, нам важко впровадити їх у своє меню. Причин багато, але найпоширеніші з них — брак часу, надлишок професійних чи домашніх обов’язків, а також невміння і небажання готувати. Однак навіть люди, які не мають часу або не люблять готувати, можуть харчуватися здоровою їжею [3].
Вітамінні комплекси допоможуть компенсувати дефіцит вітамінів, які не поступають в організм людини з продуктами харчування.
Ознаки дефіциту
Навіть при правильному харчуванні ми можемо зіткнутися з ситуаціями дефіциту окремих вітамінів і мінералів. Деякі з них наш організм не здатен зберігати та виробляти самостійно. Натуральні продукти також можуть містити менше поживних речовин через використання пестицидів при їх вирощуванні. Крім того, щоденний стрес, недосипання і недостатній період відновлення збільшують потребу в мікро- і макроелементах та вітамінах [2]. Ось чому варто звернутися до додаткових дієтичних добавок, спеціально адаптованих до наших потреб, якщо ми помічаємо у себе ознаки дефіциту, такі як:
- проблеми зі сном;
- надмірне потовиділення, особливо вночі;
- погіршення стану волосся, нігтів та шкіри;
- відсутність апетиту;
- закладеність носа та поява поліпів у носіпроблеми з травленням, такі як діарея або метеоризм;
- зниження концентрації уваги;
- зниження толерантності до алкоголю;
- погіршення зору, особливо після настання темряви [1].
Вітаміни для здоров’я у будь-якому віці
Найкращими для організму є ті, що приймаються разом з раціоном у природному вигляді, але якщо ми не можемо забезпечити себе ними під час їжі, варто подумати про окремі добавки. Дефіцит вітамінів — одна з основних причин погіршення самопочуття та втрати життєвих сил. Вони можуть призвести до проблем з концентрацією уваги, надмірної сонливості або втрати апетиту. Якщо ви страждаєте від занепаду сил, важливо приймати вітаміни С і D, зокрема. Не менш важливими є магній і кальцій, які зміцнюють імунітет, мають антивіковий ефект і допомагають боротися з безсонням, втомою і слабкістю пам’яті [3].
Фізична активність підвищує життєвий тонус
Заняття спортом вивільняють ендорфіни, відомі як гормони щастя, які зменшують стрес і покращують настрій після тренування. Також важливими для підвищення життєвого тонусу є мотиваційні гормони дофамін і серотонін, які покращують настрій і підвищують енергію. Рух і спорт впливають не тільки на м’язи, суглоби і жирові відкладення, але й на настрій, швидкість реакції, самопочуття і життєву енергію. Фізична активність є стимулом, який спонукає мозок ставати більш активним, виділяти гормони і виробляти нові нервові клітини [2].
Література
1. Fruit and Vegetable Contributions to Dietary Mineral Intake in Human Health and Disease Orville A Levander Agricultural Research Service, U.S. Department of Agriculture, Human Nutrition Research Center, Beltsville, MD 20705 HORTSCIENCE, VOL 25(12), DECEMBER 1990
2. Human Vitamin and Mineral Requirements FAO/WHO expert consultation on human vitamin and mineral requirements FAO 2001
3. Глухенька, Л. М., Шапоняк, А. М., & Настека, Т. М. (2024). Вплив неякісного харчування на організм людини (Doctoral dissertation, Вид-во УДУ імені Михайла Драгоманова).