Через постійні обстріли інфраструктури Україна зіткнулася з жорсткою енергетичною кризою. Тому українцям корисно дізнатись, як працює об’єднана енергосистема та розподіляється електроенергія, чому вимикають світло в окремих містах та домогосподарствах. А також — як забезпечити світло вдома в умовах відключень та які шляхи обрати для досягнення енергетичної незалежності.
Нові виклики та заходи щодо забезпечення стабільності енергопостачання
До повномасштабного вторгнення Україна виробляла достатню кількість електроенергії для забезпечення власних потреб, а надлишок відправлявся на експорт. З 2022 року країна втратила Запорізьку АЕС, а інші станції опинилися під обстрілами, масштабних руйнувань зазнала Трипільська ТЕС. Все це призвело до дефіциту електроенергії та віялових відключень.
Джерело: rental-power.com.ua
Скільки електростанцій в Україні?
До енергосистеми України входять різні види станцій:
- АЕС — Рівненська, Хмельницька, Південноукраїнська, Запорізька (окупована);
- ГЕС — всього 10 гідроелектростанцій на річках Дніпро та Дністер;
- ТЕС — загалом 15, з них частина окуповані, Трипільська ТЕС повністю зруйнована.
Також енергетична система включає лінії електропередач, трансформаторні станції, підстанції та інші складники, які відповідають за надходження електроенергії до споживача.
Споживання електроенергії в Україні по областях
Через бойові дії та часті знеструмлення в електромережі спостерігається нестача електроенергії з одночасним збільшенням її споживання. Найбільшими споживачами є м. Київ, а також Львівська, Одеська, Дніпропетровська, Чернігівська області. Середні показники споживання в Івано-Франківської, Рівненської, Тернопільської областей, найменші — у Запорізької, Донецької, Херсонської областей.
Основні виклики для української енергосистеми
В умовах активних бойових дій захист енергосистеми залишається пріоритетним завданням. Україна вже страждає від дефіциту потужностей, що частково компенсується завдяки імпорту та “зеленої” енергетики. Відновлення пошкоджених станцій потребує великої кількості фінансів, і вони все одно залишаються вразливими перед ворожими ракетами.
Для стабілізації енергосистеми в Україні потрібно:
- скоротити дефіцит електроенергії шляхом експорту з країн ЄС;
- забезпечити надійний захист системи завдяки новітнім системам ППО;
- забезпечити фізичний захист від уламків ракет та швидкий якісний ремонт;
- розробити альтернативні шляхи розвитку енергетики в умовах бойових дій та з перспективою подальшої енергонезалежності.
Як працюють теплові електростанції в Україні?
Теплові електростанції виробляють електроенергію за допомогою спалювання у спеціальних котлах різних видів палива: вугілля, нафти або газу. Паливо горить та підігріває воду, яка перетворюється на пару та подається до турбін.
Пара обертає турбіни, що генерують теплову енергію. Теплова енергія пари перетворюється на механічну енергію, яка запускає генератори — цей процес призводить до утворення електроенергії.
Українські теплові електростанції працюють на різних видах палива, це може бути:
- вугілля;
- торф;
- мазут;
- природний газ;
- біогаз.
До різновиду теплових станцій також відносяться ТЕЦ — теплоелектроцентраль. Вони одночасно виробляють електрику і тепло, які подаються до споживачів.
Перспективи розвитку альтернативної енергетики в Україні
Джерело: rental-power.com.ua
Для вирішення енергетичної кризи на шляху до безпечності та енергонезалежності потрібно продумати альтернативні шляхи розвитку енергетики. Захиститись від блекаутів допоможе децентралізація енергетичної системи — запуск невеликих електростанцій, розташованих у різних куточках країни. Це можуть бути:
- мініТЕЦ;
- сонячні батареї;
- вітрові та гідростанції.
МініТЕЦ уже встановлені в різних областях, вони забезпечують електропостачанням домогосподарства та підприємства. Це невеликі за розміром установки, які одночасно генерують тепло та електроенергію. Їх легше захистити, порівняно з великими станціями.
Ще один перспективний варіант — встановлення міні-АЕС з модульною структурою, які можна збирати на місці установки. Також експерти рекомендують використовувати газотурбінні генератори як елементи децентралізованої системи. В побуті та бізнесі вже використовуються генераторні установки — придбати їх пропонує інтернет-магазин генераторів Rental Power з можливістю оренди та доставки по Україні.
“Зелена” енергетика також може бути частиною української енергосистеми. Вітрові станції та сонячні батареї хоч і не здатні забезпечити всіх користувачів, але вони також мають великий потенціал для децентралізації.
Як працює об’єднана енергосистема України?
Об’єднана енергетична система України включає різні типи електростанцій:
- атомні;
- теплові;
- гідравлічні;
- теплоелектроцентралі.
Також до її складу входять станції з відновлювальними джерелами енергії: вітрові, сонячні та ін. Ці всі електростанції генерують електроенергію (а деякі й теплову), яка передається “Укренерго”. Це національна компанія, яка виконує функції оператора, тобто керує магістральними мережами та розподіляє електричну та теплову енергію на обленерго, що знаходяться в кожній області. Через розподільчі мережі обленерго електроенергія потрапляє до кінцевого споживача.
Як Україна забезпечує енергетичну безпеку?
Джерело: rental-power.com.ua
Через постійні обстріли енергосистеми питання енергетичної безпеки в Україні стоїть дуже гостро. Робота потребує комплексного підходу, який включає:
- фізичний захист електростанцій від ракет та уламків;
- оперативне усунення пошкоджень та відновлення електромереж;
- віялові відключення в періоди пікового навантаження;
- раціональний розподіл електроенергії між користувачами;
- імпорт електроенергії з країн Європи.
Для зменшення навантаження на енергосистему також використовуються джерела відновлювальної енергії. В перспективі — децентралізація системи для використання міністанцій ТЕЦ і АЕС, що дозволить зменшити ризики та не допустити колапсу.
FAQ
Звідки береться електроенергія в Україні?
Електроенергію в Україні генерують електростанції: ГЕС, ТЕС, АЕС, вітрові, сонячні та ін. В умовах дефіциту електроенергія також поступає з інших країн.
Як розподіляється електрика в Україні?
Теплові, атомні, гідравлічні та ін. типи станцій виробляють електроенергію, яка надходить до “Укренерго”. Далі вона розподіляється між обленерго, які знаходяться в кожній області. Від обленерго світло надходить до споживачів.
Як виробляється електроенергія в Україні?
Основний об’єм електроенергії виробляють атомні станції (3 активних під контролем України), теплові та гідравлічні станції. Після сильних руйнувань частину електроенергії доводиться імпортувати з країн ЄС.
Як влаштовано енергосистему?
Українська енергосистема складається зі станцій, які віддають ресурс в загальну мережу, та ліній електропередач для транспортування електроенергії до споживачів.