Україна офіційно ініціює виключення Росії з ООН: заява МЗС

Росія нахабно та протиправно присвоїла собі місце СРСР в Організації Об’єднаних Націй та Радбезі ООН. До того ж, вона не відповідає ключовому критерію членства в цій міжнародній організації: двері ООН відчинені виключно для миролюбних держав, а країна-агресорка право так називатися втратила задовго до 24 лютого 2022 року.

Відео дня

Членство РФ в ООН порушує Статут організації, а її присутність у Радбезі ООН унеможливлює виконання ним своїх повноважень, відтак Україна ініціює позбавлення РФ незаконно отриманого права перебування в Організації Об’єднаних Націй та РБ ООН. Про це йдеться в офіційній заяві Міністерства закордонних справ України.

У МЗС наголошують, що після розпаду Радянського Союзу в грудні 1991 року так і не було вирішено ані питання міжнародних прав і обов’язків СРСР, ані правомірність використання Російською Федерацією належного СРСР статусу держави-члена ООН та постійного члена Ради Безпеки ООН.

На думку України, місце СРСР у цій міжнародній організації та її Радбезі Росія собі нахабно і протиправно присвоїла.

«Росія хибно вважає питання врегульованим, посилаючись на те, що вже з 24 грудня 1991 року, а в публічній площині – з 31 грудня 1991 року в Радбезі ООН з’явилася табличка з її назвою. Насправді, відповідно до Статуту ООН для цього не було і досі немає жодних легітимних підстав. Російська Федерація зайняла крісло постійного члена Радбезу ООН в обхід визначених Статутом ООН процедур. Це відбулося на підставі звичайного листа президента РРФСР Бориса Єльцина на ім’я генерального секретаря ООН, який було надіслано 24 грудня 31 рік тому», – зазначено в офіційній заяві МЗС України.

Українські дипломати нагадують, що чинний Статут ООН не містить слів «Російська Федерація». Їх немає, зокрема, в статті 23 Статуту, де перелічені постійні члени Ради Безпеки ООН.

Аби набуття РФ членства в ООН та місця серед постійних членів Радбезу було законним, ця держава мала виконати низку обов’язкових кроків, визначених Статутом ООН.

«У грудні 1991 року звернення Російської Федерації щодо наміру продовжити членство СРСР в ООН мало бути належно розглянуто Радою Безпеки та Генеральною асамблеєю відповідно до статті 4 Статуту ООН. Вона передбачає, що членство миролюбних держав в ООН набувається саме за рекомендацією Ради Безпеки ООН та за рішенням Генеральної асамблеї, і лише в такий спосіб», – зазначили в МЗС.

Саме цей шлях свого часу пройшли новоутворені держави-члени ООН Чехія і Словаччина, що постали на теренах Чехословаччини, яка входила до Організації Об’єднаних Націй аж до свого розпаду.

Однак Росія вирішила, що може не дотримуватися обов’язкової для всіх процедури.

«Тож Російська Федерація ніколи не проходила правомірної процедури набуття членства і займає місце СРСР в Раді Безпеки ООН незаконно. З юридичної та політичної точок зору може бути лише один висновок: Росія – узурпатор місця Радянського Союзу в Радбезі ООН», – констатували в українському зовнішньополітичному відомстві.

Українські дипломати наголосили, що не витримують жодної критики й апеляції РФ до Алма-Атинської декларації від грудня 1991 року, яка затверджувала створення СНД і підтверджувала припинення існування СРСР.

«Ніяк не могла підмінити чинний Статут ООН і домовленість групи країн колишнього СРСР в Алмати в грудні 1991 року, яка не була ратифікована парламентом України, але нібито стала підставою для Бориса Єльцина, тодішнього президента РРФСР, звернутися до генерального секретаря ООН щодо «континуїтету» членства СРСР. РРФСР на той момент також не була членом Організації», – зазначили в МЗС України.

Водночас не можуть підмінити чинний Статут ООН і оцінки правомірності перебування Росії у складі цієї міжнародної організації, зроблені юридичним радником Секретаріату ООН: його думка ніяк не могла стати основою для мовчазної згоди щодо прийняття Росії у члени ані для Секретаріату ООН, ані для держав-членів ООН, включно з членами Радбезу.

«По суті, це був безпрецедентний випадок в історії ООН, коли країна нав’язала своє членство в Організації одностороннім рішенням, а країни-члени ООН були позбавлені статутного права висловити свою позицію шляхом голосування в Генеральній асамблеї щодо прагнення РРФСР набути членства у спосіб, не передбачений Статутом», – підкреслили українські дипломати.

Вони також поставили під сумнів право РФ входити до складу ООН загалом, адже вона розв’язала безпідставну неспровоковану війну проти України й окупувала частину українських суверенних територій.

«Пункт 1 статті 4 чітко зазначає, що членство в ООН відкрите для всіх миролюбних держав. Дії Російської Федерації протилежні поняттю «миролюбності». Три десятиліття її незаконного перебування в ООН позначені війнами та захопленням територій інших країн, силовою зміною міжнародно визнаних кордонів, намаганнями задовольнити загарбницькі та неоімперські амбіції», – зазначено у заяві МЗС України.

Там нагадали, що Україна вже майже 9 років потерпає від збройної агресії з боку Росії. Після 24 лютого гібридна війна РФ, яку держава-агресор вела на українському Донбасі, змінилася на повномасштабне вторгнення.

«Спроба Російської Федерації анексувати Автономну Республіку Крим і місто Севастополь, Донецьку, Запорізьку, Луганську та Херсонську області України внаслідок погрози силою або застосування сили, а також подальший військовий контроль і тимчасова окупація цих територій Російською Федерацією є порушенням суверенітету, територіальної цілісності й політичної незалежності України, а також загальновизнаних принципів та норм міжнародного права», – йдеться у заяві.

Дипломати констатували, що війна Російської Федерації проти України є безпрецедентним актом порушення цілей та принципів Статуту ООН із часів його підписання у 1945 році та позбавляє Росію права називатися миролюбною державою.

Дії Російської Федерації у 2014-му та 2022 році категорично засуджені міжнародною спільнотою. Про це свідчать, зокрема, дві резолюції Генеральної асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року та «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» від 12 жовтня 2022 року.

Однак Російська Федерація ігнорує будь-які спроби повернути її до тенет міжнародного права та принципу миролюбності.

Так, нагадали в МЗС, резолюція Генеральної асамблеї ООН «Агресія проти України» від 2 березня 2022 року закликала Російську Федерацію припинити збройну агресію проти України, деокупувати всі українські території, негайно, повністю і безумовно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

А Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй 16 березня 2022 року наказав Російській Федерації негайно вивести війська з території України та припинити бойові дії.

«Російська Федерація зухвало відмовляється виконувати обов’язковий наказ Міжнародного суду ООН та резолюції Генеральної асамблеї ООН. Офіційні заяви Кремля, якими він виправдовує свої авіаційні удари й ракетні обстріли, глобальний енергетичний шантаж і «голодні ігри» шляхом блокування експорту української сільськогосподарської продукції свідчать про те, що дії Росії є не лише геноцидом українського народу, але й стали прямою загрозою міжнародному миру та безпеці», – зазначено у заяві МЗС.

Водночас РФ регулярно здійснює терористичні акти проти громадян України та інших держав. Серед таких злочинів — збиття авіалайнера малайзійських авіаліній MH17, теракт під Волновахою, обстріли житлових кварталів мікрорайону Східний у Маріуполі ще до повномасштабного вторгнення, вибухи під час мітингу за соборність України у Харкові, вибухи у Харківському клубі «Стіна», масовані ракетні обстріли критичної цивільної інфраструктури України та інші терористичні акти.

Однак географія злочинів Російської Федерації проти міжнародного миру та безпеки виходить і далеко за межі України.

«Йдеться і про продовження політики СРСР із незаконної окупації Північних островів Японії, а також підживлення нестабільності на теренах колишнього СРСР – Абхазія та Південна Осетія, Придністров’я, Нагірний Карабах, маніпуляції на тему нібито дискримінації російськомовних громадян в країнах Балтійсько-Чорноморського регіону, спроба державного перевороту в Чорногорії тощо», – зауважили в МЗС.

«Не варто забувати і про збройну агресію РФ проти Чеченської Республіки Ічкерія, окупацію її територій та злочин геноциду чеченського народу, а також про підтримку злочинного режиму Башара Асада та численні злочини проти сирійського народу», – додали українські дипломати.

Окрім того, Російська Федерація десятиліттями розпалює конфлікти в Африці, зокрема дестабілізує Буркіна-Фасо, Лівію, Малі та Центральноафриканську Республіку.

«У корені всіх цих злочинів — не лише політика Російської Федерації з розпалювання конфліктів, але й системне блокування нею рішень, необхідних для їхнього розв’язання. З 1991 року Російська Федерація 31 раз застосувала вето в Раді Безпеки ООН, що майже вдвічі більше, ніж будь-який інший постійний член Радбезу», – констатували українські дипломати.

Зловживання правом вето з боку Росії особливо яскраво виявилося під час блокування резолюції про створення трибуналу щодо розслідування за фактом збиття літака Малайзійських авіаліній рейсу MH17; визнання масових вбивств у Сребрениці як геноциду та передумови для національного примирення в Боснії та Герцеговині; реагування на політичну й гуманітарну ситуацію у Венесуелі; продовження мандата спостережної місії ООН у Грузії в критичний для країни момент; посилення санкційного режиму щодо КНДР, а також 16 резолюцій щодо Сирії.

«На нинішньому етапі агресії Російська Федерація, яка відчуває свою повну безкарність, перейшла до шантажу міжнародної спільноти погрозами застосування ядерної зброї. Це лише питання часу, коли дії РФ дискредитують та зруйнують усю систему ООН – єдину та безальтернативну глобальну міжурядову інституцію, яка об’єднує за столом переговорів усі держави світу», – застерегли в МЗС України.

Українські дипломати переконані, що доля Росії в ООН має вирішуватися в загальному контексті її відповідальності за грубі порушення норм і принципів міжнародного права, а також за злочини, які вчиняються на території України, зокрема за воєнні злочини та злочини проти людяності, а також злочин геноциду.

«Україна закликає держави-члени ООН відновити застосування Статуту ООН у питанні легітимності перебування Російської Федерації в ООН, позбавити РФ статусу постійного члена Радбезу ООН та виключити її з ООН загалом. Виходимо з того, що усунення Російської Федерації з Ради Безпеки ООН не матиме зворотної сили щодо попередніх рішень цього органу та не потягне за собою анулювання або перегляд резолюцій Ради Безпеки, ухвалених до цього часу», – зазначено в офіційній заяві України.

На переконання України, керуючись принципом рівноправності членів ООН, Російська Федерація має пройти той же міжнародно-правовий шлях набуття членства в Організації, що й інші країни. При цьому, повернення Російської Федерації до ООН у майбутньому може розглядатися лише за умови дотримання нею критеріїв членства ООН.

Дотримання визначеної Статутом процедури відновить право кожної держави-члена проголосувати у Генеральній асамблеї щодо доцільності прийняття Російської Федерації до складу ООН — статутне право, якого вони були позбавлені 31 рік тому.

Лише після виконання Росією умов членства в Організації, що містяться в пункті 1 статті 4 Статуту ООН, можна розглядати прийняття Росії в члени через рішення Генеральної асамблеї ООН за рекомендацією Ради Безпеки ООН, як це передбачено пунктом 2 статті 4 Статуту ООН.

Іншими словами, повернутися до ООН та РБ ООН Російська Федерація зможе не раніше, ніж відмовиться від імперської політики й агресії щодо інших країн, включно з Україною.

«Україна ініціює комплексний процес, спрямований на досягнення цілей цієї заяви, й у цьому контексті готова до взаємодії з іншими країнами для спільного захисту Статуту ООН і міжнародного права від руйнівного впливу Російської Федерації», – резюмували автори офіційної заяви.

Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба анонсував, що Україна порушить питання про перебування Росії в Радбезі ООН.

Також за припинення членства країни-агресорки в Радбезі ООН виступив глава Євроради Шарль Мішель. Оскільки наразі це неможливо, він вважає, що необхідно розробити відповідний механізм.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело

Новости Украины