ЄС надасть Україні 18 млрд євро у 2023 році – під зобов’язання щодо проведення реформ, необхідних для вступу до союзу. Відповідний меморандум підписано. Перший транш допомоги вже надійшов. Його розмір становив 3 млрд євро, і ці гроші направлять, серед іншого, на виплату пенсій.
Про надходження коштів повідомили у Міністерстві фінансів. Там зазначили: очікується, що наступні транші надходитимуть до державного бюджету протягом 2023 року «ритмічно та прогнозовано з урахуванням виконання Україною погоджених сторонами умов».
Про те, що гроші Євросоюзу вже на рахунках України, також заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Ці кошти необхідні, зокрема, для виплат пенсій, зарплат, соціальних допомог «, — уточнив прем’єр-міністр.
«Європейський Союз є одним із лідерів з підтримки України у боротьбі з країною-терористом. … З початку повномасштабної війни Європейський Союз надав Україні 10,2 млрд євро макрофінансової допомоги», – додали у Мінфіні.
Шмигаль раніше також повідомляв, що ці кошти допоможуть країні:
- підтримувати макроекономічну стабільність;
- фінансувати всі критично важливі витрати «в умовах варварської війни Росії проти нашої держави».
«Україна та ЄС підписали Меморандум про взаєморозуміння про надання 18 млрд євро макрофінансової допомоги у 2023 році. Цього тижня очікуємо отримати перший транш у розмірі 3 млрд євро», – сказав він.
У Єврокомісії ж зазначили, що «допомога Україні в забезпеченні її фінансових потреб для протистояння російській агресії є вкрай важливою і невідкладною». А також запевнили, що комісія «діє з максимальною швидкістю та рішучістю».
Як ЄС виділятиме Україні гроші
Україна не отримає всі 18 млрд євро одразу – сума буде розбита на кілька траншів. Ці кошти, по суті, даються в довгостроковий кредит на пільгових умовах. Термін повернення кредитів – до 35 років, починаючи з 2033 року. До того ж відсотки за ними замість України покриють країни ЄС.
Втім, навіть попри війну, для виділення цих грошей ЄС поставив Україні умову. Нею є проведення необхідних для наближення до членства у Євросоюзі реформ.
На що підуть кошти
Гроші, що виділяються ЄС, Україна не зможе витрачати на свій розсуд. Ці кошти мають піти:
- на невідкладні бюджетні витрати (невійськові), включно з виплатою пенсій;
- відновлення критично важливої інфраструктури;
- початкову підтримку післявоєнної реконструкції.