Україна отримала 3 млрд євро від ЄС: на що витратять ці гроші

ЄС надасть Україні 18 млрд євро у 2023 році – під зобов’язання щодо проведення реформ, необхідних для вступу до союзу. Відповідний меморандум підписано. Перший транш допомоги вже надійшов. Його розмір становив 3 млрд євро, і ці гроші направлять, серед іншого, на виплату пенсій.

Про надходження коштів повідомили у Міністерстві фінансів. Там зазначили: очікується, що наступні транші надходитимуть до державного бюджету протягом 2023 року «ритмічно та прогнозовано з урахуванням виконання Україною погоджених сторонами умов».

Про те, що гроші Євросоюзу вже на рахунках України, також заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Ці кошти необхідні, зокрема, для виплат пенсій, зарплат, соціальних допомог «, — уточнив прем’єр-міністр.

«Європейський Союз є одним із лідерів з підтримки України у боротьбі з країною-терористом. … З початку повномасштабної війни Європейський Союз надав Україні 10,2 млрд євро макрофінансової допомоги», – додали у Мінфіні.

Шмигаль раніше також повідомляв, що ці кошти допоможуть країні:

  • підтримувати макроекономічну стабільність;
  • фінансувати всі критично важливі витрати «в умовах варварської війни Росії проти нашої держави».

«Україна та ЄС підписали Меморандум про взаєморозуміння про надання 18 млрд євро макрофінансової допомоги у 2023 році. Цього тижня очікуємо отримати перший транш у розмірі 3 млрд євро», – сказав він.

У Єврокомісії ж зазначили, що «допомога Україні в забезпеченні її фінансових потреб для протистояння російській агресії є вкрай важливою і невідкладною». А також запевнили, що комісія «діє з максимальною швидкістю та рішучістю».

Як ЄС виділятиме Україні гроші

Україна не отримає всі 18 млрд євро одразу – сума буде розбита на кілька траншів. Ці кошти, по суті, даються в довгостроковий кредит на пільгових умовах. Термін повернення кредитів – до 35 років, починаючи з 2033 року. До того ж відсотки за ними замість України покриють країни ЄС.

Втім, навіть попри війну, для виділення цих грошей ЄС поставив Україні умову. Нею є проведення необхідних для наближення до членства у Євросоюзі реформ.

На що підуть кошти

Гроші, що виділяються ЄС, Україна не зможе витрачати на свій розсуд. Ці кошти мають піти:

  • на невідкладні бюджетні витрати (невійськові), включно з виплатою пенсій;
  • відновлення критично важливої інфраструктури;
  • початкову підтримку післявоєнної реконструкції.

Джерело

Новости Украины