Українцям відключають електроенергію: де найскладніша ситуація

В Україні зберігається складна ситуація в енергетиці, водночас її вдалося стабілізувати. В результаті 26 грудня низка областей повернулася до стабілізаційних графіків, а на вихідних значно скоротився період відключення електроенергії у Києві та Київській області.

Тим не менш, за даними «Укренерго», у 5 регіонах країни, а також Києві, введено аварійні відключення – через перевищення лімітів. Мова йде про:

  • Дніпропетровську;
  • Запорізьку;
  • Харківську;
  • Львівську;
  • Київську області.

Понад те, у компанії зазначили: найближчим часом аварійні відключення в країні скасовувати не будуть. Будь-які ж повідомлення в мережі на цю тему, підкреслили там, є фейковими.

«Це спроба розбурхати суспільство неправдивою інформацією. …Відмовитись [від аварійних відключень] енергетики зможуть лише після повного припинення ворожих атак на нашу енергосистему», – підкреслили в «Укренерго».

Яка ситуація в регіонах

В ДТЕК Одеські електромережі повідомили про дію стабілізаційних графіків (вони складаються з трьох кольорів: «світло є», «світла немає», «можливе відключення»).

26 грудня Вінницяобленерго оновила стабілізаційні графіки вимкнення світла.

  • 1 черга, години знеструмлення: 08:00-12:00, 14:00-18:00, 20:00-00:00;
  • 2 черга, години знеструмлення: 07:00-08:00, 10:00-14:00, 16:00-20:00, 22:00-00:00;
  • 3 черга, години знеструмлення: 07:00-10:00, 12:00-16:00, 18:00-22:00;

У Чернігівській області обленерго дотримується планових відключень світла у форматі «три за шість». Регіон поділено на три групи, що відповідають кольору – жовтий, синій та зелений. На Миколаївщині діють графіки відключень. При цьому графіків планових відключень у Миколаєві чітко дотримуються.

У «Тернопільобленерго» опублікували нові графіки відключень із 26 грудня. Гарантовано електроенергію подаватимуть протягом 6 годин на добу. Графіки запровадили і у Кіровоградській та Чернігівській областях.

У Полтавській області планують дотримуватись графіка відключень. «На 26 грудня НЕК «Укренерго» довело ліміт за потужністю у Полтавській області: з 00:00 до 7:00 – не встановлено і з 7:00 до 24:00 – 494 МВт. Для порівняння. 26 грудня 2021 р. максимальна потужність становила 893 МВт.», – повідомили у компанії «Полтаваобленерго».

Як користуватись технікою під час відключень

Після відновлення подачі струму почастішали випадки стрибків напруги. Як результат, навіть якщо техніка миттєво не виходить з ладу, вона псується значно швидше.

Як розповів інженер-електрик Віталій Чех, найскладніша ситуація – у старому житловому фонді (хрущовках), там найчастіше немає щитків усередині квартир, а у під’їзних – «повний безлад». Контакти не затягнуті, підключення відбувається хаотично та напряму.

«У під’їздах усередині щитків часто повний безлад. Потрібно викликати будь-якого електрика, від’єднувати будинок від мережі та встановлювати реле напруги», – розповідає Чех. Таке реле коштуватиме лише 800-1500 грн (залежно від виробника), але здатне захистити техніку на десятки тисяч гривень.

Якщо щиток усередині квартири, то реле можна встановити індивідуально (як і стабілізатор напруги). Принцип роботи реле допомагає у разі різкого падіння чи зростання напруги відключати подання струму до стабілізації. Техніка не отримує «шкідливого» струму.

Що необхідно робити:

Від’єднувати всі електроприлади з мережі. Під час відключення електроенергії це обов’язково, оскільки після подання струму можуть бути перепади напруги. Але якщо у вас не відключали світло, варто від’єднувати всі прилади від мережі. Справа у тому, що навіть у режимі очікування вони використовують електроенергію.

Вмикати електроприлади по черзі. Якщо у вас не було електроенергії, а після її подання ви одночасно почали використовувати і телевізор, і комп’ютер, і пральну машину, це створює великий стрибок напруги. Тому краще чекати появи світла з увімкненим освітленням у тій кімнаті, де ви перебуваєте. Тільки за пів години можна поступово і по черзі використовувати електроприлади, які вам потрібні.

Джерело

Новости Украины