Укриття у Вінниці: скільки з них реально доступні та чи готові містяни ними користуватися

За інформацією: Суспільне Вінниця.

У Вінниці — близько 1400 укриттів, які мають захищати цивільних під час повітряної тривоги. Усі вони позначені на онлайн-мапі. Та чи справді ці приміщення відкриті, у якому вони стані й чи готові самі вінничани йти в укриття? Відповіді на ці питання Суспільне дізналося у фахівців і мешканців міста.

Укриття. Суспільне Вінниця

За словами Антоніни Іващук, начальниці відділу оперативного реагування "Цілодобової варти", на ранок середи 16 липня до них надійшло 16 звернень про зачинені укриття. Зокрема, скарги стосувалися двох приміщень на вулиці Бурбело.

"Були і звернення про зачинені сховища, і питання, де шукати укриття. Багато хто розслабився, перестав реагувати на тривоги, але після тієї ночі люди знову зацікавилися захистом", — сказала Іващук.

Укриття. Суспільне Вінниця

Про проблеми з доступом до сховищ писали і самі вінничани у соцмережах. Дехто у коментарях пояснював, що не прагне конфлікту, а хоче конкретного результату. І така ситуація, кажуть місцеві, спостерігається в багатьох районах.

Де знайти укриття?

У "Муніципальній варті" радять користуватися мобільним додатком із мапою укриттів. Частину об’єктів підприємство обслуговує самостійно — працівники чергують цілодобово.

"Наші працівники постійно знаходяться в деяких укриттях. У разі сигналу тривоги вони забезпечують їх відкриття та інформують людей, де можна сховатися в безпечному місці. Ми забезпечуємо укриття електрикою, водою, санвузлами та вентиляцією", — розповів директор КП "Муніципальна варта" Віталій Чигур.

Працівники КП «Муніципальна варта» перевіряють стан укриття. Суспільне Вінниця

За словами Чигура, під час останньої атаки в одному з найбільших сховищ міста перебувало понад 1500 людей.

"Ми забезпечили всіх питною водою. Усі мали змогу скористатися туалетами, тут також є інтернет. Усі ці системи функціонували безперебійно. Укриття обладнане: системою вентиляції, автономним водопостачанням, незалежним енергозабезпеченням. Воно побудоване з урахуванням усіх вимог чинного законодавства України", — сказав Чигур.

Укриття. Суспільне Вінниця

Укриття розраховане на 1600 осіб. Під час тривог у нього спускаються мешканці сусідніх будинків, діти з садочків та шкіл. Як розповіла Суспільному місцева жителька Наталія Видайко, вона завжди йде в укриття разом із чоловіком.

"Після сигналу тривоги за 5-7 хвилин я вже в укритті. Тут комфортно і безпечно. У ніч на 16 липня людей було дуже багато", — розповіла жінка.

Місцева жителька Наталія Видайко. Суспільне Вінниця

Що показали перевірки?

Загалом у Вінниці — 920 укриттів. Весняна перевірка третини з них показала — у 54% виявлено порушення. Як розповів фахівець міського департаменту цивільного захисту Артем Пасіченко, проблеми — переважно з доступом.

"У 88 випадках були виявлені додаткові обмеження у вигляді решіток, замків чи петель, а у 9 випадках доступ до укриттів взагалі не надали. Особливу проблему становлять підвальні приміщення: хоча двері обладнані системою автоматичного відкриття, додаткові решітки та замки унеможливлюють евакуацію людей під час тривоги. Відповідальність за такі порушення несуть ОСББ, причому залишення людей у небезпеці може тягнути за собою кримінальну відповідальність. Під час повітряних тривог робоча група фіксувала порушення, викликала правоохоронців, складала необхідні матеріали та заяви. Наразі відповідні справи перебувають на розгляді у Національній поліції", — зазначив Пасіченко.

Вхід до укриття в одній з багатоповерхівок у Вінниці. Суспільне Вінниця

У ситуаційному центрі за відкриттям укриттів стежать у реальному часі. Якщо автоматика не спрацювала — відкривають двері вручну. Про несправності оперативно повідомляють відповідні служби.

Є й позитивні приклади

Старша по будинку у мікрорайоні "Вишенька "Тетяна Труханська розповіла, що мешканці самостійно облаштували сховище: провели світло, воду, зробили туалет. Укриття відкрите не тільки для жителів їхнього будинку, а й для сусідів.

"Спочатку в укриття спускалося більше людей, зараз багато хто ігнорує тривоги. Але коли вибухи поруч — тоді приходять і молоді, і літні, і з дітьми", — каже вона.

Укриття. Суспільне Вінниця

Дехто з вінничан зізнається, що під час тривоги в укриття не спускається. Хтось — через хворобу рідних, як Дмитро Максименко, інші — бо живуть на першому поверсі й вважають свою оселю достатньо безпечною, як Микола Пилипенко. Частина, як Ірина, пересиджує тривоги у ванній, а дехто, як Надія, просто ігнорує сигнал, сподіваючись, що "пронесе".

За результатами опитування у Telegram-каналі Суспільного, в якому взяли участь 1647 осіб:

  • 5% завжди йдуть в укриття;
  • 59% залишаються вдома;
  • 11% — залежно від ситуації;
  • 26% — не мають сховища поблизу.

50% опитаних знають, де найближче укриття, але лише третина впевнена, що воно буде відкритим.

Новости Украины