Уряд спростив вимоги до площ аптек у селах: чи стане їх більше на Буковині

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Світлина ілюстративна. Фото: Unsplash

У Юрковецькій громаді Чернівецької області є три аптеки на 8 сіл. У деяких селах аптеки ніколи не було і люди мусять їхати за ліками по 10-20 кілометрів.

Тепер уряд спростив вимоги до площ аптек у селах, аби мережам було простіше знайти там приміщення. Суспільне Чернівці розповідає, чи збільшать кількість аптек через спрощені вимоги до площ та як живуть у селах, де аптек немає.

Яка ситуація з аптеками в селах

За даними МОЗу, 11% аптек України працюють у сільській місцевості. Водночас залишається понад 20 000 сіл та селищ, які досі не мають аптечних пунктів. Зараз не у всіх селах Чернівецької області є бодай одна аптека.

Загалом в області працює понад 300 аптек, 200 аптек з них — у містах. У сільській місцевості є 52 аптеки. Це дані обласного департаменту охорони здоровʼя – підраховують ті заклади, які працюють за програмою “Доступні ліки”.

У Юрковецькій громаді на вісім сіл — три аптеки

Загалом в Юрковецькій громаді живуть понад 11 тисяч людей. З трьох аптек, які є в громаді, одна працює за програмою “Доступні ліки”.

"У нас села розкидані. Значна відстань і до колишнього районного центру, і до міста Чернівці. Є потреба, щоб у кожному селі була аптека. Ми в процесі перемовин. Ми виставляємо деякі об'єкти комунальної власності під здачу в оренду. Чекаємо будь-кого, щоб розв'язати це питання", — каже заступник Юрковецького сільського голови Олександр Колодрівський.

У селі Горошівці понад 20 років немає аптеки. Тут проживає більш як 900 людей. Щоб купити ліки, вони їдуть до найближчої аптеки – долають 20 кілометрів.

"Зараз у нашому селі є велика проблема в тому, що у нас нема аптеки. Вона потрібна всім жителям. Люди їдуть у районні центри, в область їдуть, у сусідні села. Хто має машину, тому швидше. А хто не має – добирається автобусом, щоб купити ліки", – каже жителька села Тетяна Мойсюк.

У селі є приміщення в амбулаторії, де можна розташувати аптеку, каже староста Горошівців Валентина Фуштей. Зараз в селі працює соціальна працівниця. Вона закуповує ліки для людей, якими опікується.

У Боянчуку аптеки не було ніколи. Тут проживає приблизно 600 людей. За словами старости села Боянчук Івана Найдиша, до найближчої аптеки потрібно їхати 12 кілометрів, а за деякими препаратами — в Заставну, що за 25 кілометрів.

"Це дійсно є болюче питання, бо міста насичені аптеками, а в сільській місцевості цього бракує. Лікарня в нас була в селі, немає вже багато років. А аптеку треба, бо зараз на кожен крок треба ліків, а їх придбати немає де",— розповідає жителька села Боянчук Надія.

Що зміниться

У серпні 2023 року аптекам дозволили відкривати мобільні аптечні пункти. Тепер уряд спростив вимоги до площ аптек у селах, аби мережам було простіше знайти там приміщення. Мінімальна площа приміщення аптеки у селі має становити 18 квадратних метрів з площею торгового залу не менше 6 квадратних метрів.

"Ця новація про мобільні аптечні пункти є важливою, як і новація щодо площ аптек. Ми насправді розмовляємо із закладами первинки, ми розмовляємо з керівниками громад. Тому що керівники громад повинні заохочувати аптечну мережу відкривати і аптеки, і аптечні пункти у себе, на території своїх громад", – каже заступниця директора обласного департаменту охорони здоров’я Марія Поліщук.

Що кажуть власники аптек

Одна з аптечних мереж, майже 40 аптек якої працюють в Чернівецькій області, готова співпрацювати з громадами та шукати приміщення у сільській місцевості. Про це в коментарі Суспільному сказав регіональний директор Петро Галай. За його словами, 30 аптек мережі — у Чернівцях. Планують відкрити аптеки в селах Мамалига, Малинці та Магала.

"Не завжди можна в сільській місцевості було знайти приміщення. Враховуючи витрати, щоб аптека не була збитковою, то зменшення вимог до площ – великий плюс. Тепер є більша можливість знайти приміщення, бо критерії до самих приміщень зараз досить високі", – каже Петро Галай.

Новости Украины