Усе, що важливо знати про загрозу ядерного удару Росії. Можливості та рекомендації для жителів Харкова

Путін від початку війни з Україною шантажує світ ядерним ударом.

Росія може вдарити по території України ядерною зброєю. Такий варіант розвитку подій світові лідери розцінюють як малоймовірний, але все ж не виключають його. 

З перших днів повномасштабного вторгнення в Україну росіяни привели у стан підвищеної боєздатності ракети-носії ядерних боєголовок. Протягом усіх семи місяців війни окупанти шантажують світ ядерним ударом. Раніше все не йшло далі розмов. Після Харківського розгрому Путін підвищив ставки: сьогодні він оголосив про приєднання до РФ окупованих районів Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. У бік України знову звучать погрози, які світові лідери радять сприймати цілком серйозно.

Ядерні погрози та реакції

Тема переростання української війни в світову та ядерну піднімалася кілька разів починаючи з лютого цього року. З 21 вересня погрози вдарити зброєю масового винищення знову почали лунати з Кремля. Світові політики пов’язують це з приголомшливим розгромом російських військ під час наступу ЗСУ на Харківщині та поспішним приєднанням до Росії вже захоплених територій, поки туди ще не дійшли українські війська.

21 вересня Путін оголосив у Росії мобілізацію та висловився за приєднання окупованих територій до РФ. Він пригрозив використати усі засоби, зокрема й ядерну зброю, у разі загрози Росії, включно з новоприєднаними територіями.

«У випадку загрози територіальній цілісності нашої країни, для захисту Росії та нашого народу ми використовуємо всі наявні засоби, це не блеф. Територіальна цілісність буде забезпечена всіма засобами, що є у нас», — сказав Путін.

Пізніше, 27 вересня, погрозу повторив експрезидент Росії та заступник голови Радбезу Дмітрій Медведєв.

«Росія має право застосувати ядерну зброю, якщо це буде потрібно. У наперед визначених випадках. У суворій відповідності до основ державної політики в галузі ядерного стримування. Якщо на нас чи наших союзників буде скоєно напад із використанням такого виду озброєнь. Або якщо за агресії з використанням звичайної зброї виникне загроза самому існуванню нашої держави», — написав він у своєму телеграм-каналі.

Путін шантажує світ ядерною зброєю з лютого. Колаж: «Українська правда»

Ці погрози не залишились непоміченими українським керівництвом та світовою спільнотою. У Головному управлінні розвідки з посиланням на інтерв’ю «The Guardian» представника ГУР Вадима Скібіцького повідомили:

«Представник воєнної розвідки України  назвав загрозу застосування Росією тактичної ядерної зброї проти України «дуже високою».

Президент України Володимир Зеленський закликав світову спільноту до превентивних дій у відповідь на ядерний шантаж.

«Вперше в історії крилатими ракетами було завдано удару по території атомної станції. Чому Росія все це робить? Вона бачить дефіцит превентивності у світі. Руйнівні наслідки мають наставати для Росії вже. Вже за сам факт таких погроз, уже за сам факт такої риторики. Лише превентивні дії можуть показати, що світ нічого не «проковтне», і що агресору доведеться заплатити за все це болісну ціну», — сказав Зеленський під час онлайн-виступу в Гарвардському університеті. 

Світові лідери також не залишились осторонь. Білий дім дав зрозуміти, що сприймає погрози серйозно.

«Якщо Росія перетне цю межу, для Росії будуть катастрофічні наслідки. Сполучені Штати дадуть рішучу відповідь», — сказав радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван в ефірі NBC.

Пізніше речниця Білого дому Карін Жан-П’єр повідомила, що не має жодних доказів готовності Росії до застосування ядерної зброї.

Чим Росія може вдарити?

Російська федерація має найбільший у світі арсенал ядерної зброї, щодісталася у спадок від СРСР, який розробляв її у часи Холодної війни. 

Ядерна зброя буває стратегічною та тактичною. Стратегічна зброя була розроблена для ймовірної війни з НАТО. Це — міжконтинентальні балістичні ракети  «Тополь», «Ярс», Р-36М2 «Воевода», які випускаються зі спеціальних шахт або з підводних човнів і мають таку потужність, що можуть стерти з землі цілі регіони. Малоймовірно, що Путін наважиться застосовувати таку зброю, бо, по-перше, вона призначена для пуску по іншому континенту, по-друге, це означатиме повномасштабну ядерну війну.

Більш імовірним є застосування тактичної ядерної зброї. За даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), на озброєнні РФ стоїть 1912 одиниць тактичної ядерної зброї. З них для  «Искандер-М»  — до 70 одиниць, для «Искандер-К» з крилатою ракетою наземного базування Р-500 — 20 одиниць, протикорабельні «Онікс» — 25 одиниць, ракети  Х-55 та Х-102 — 580 штук, для фронтової авіації — близько 500 штук, «Кинджал» — 10. Про кількість артилерійських ядерних снарядів наразі невідомо.

Цього арсеналу цілком достатньо, щоб завдати Україні серйозної шкоди. У Головному управлінні розвідки вважають, що Росія може вдарити ядерною тактичною зброєю як по військовим на першій лінії, так і по великим містам.

«Удари, ймовірно, будуть націлені на місця вздовж лінії фронту, де дислокується велика кількість особового складу та техніки, а також по важливих командних центрах та критичній інфраструктурі», — припустив Вадим Скібіцький.

Лінія фронту зараз пролягає досить далеко від Харкова. У випадку застосування тактичної ядерної зброї на Донецькому або Херсонському напрямках місто не потрапить в зону ураження. Що стосується критичної інфраструктури — удар не виключений. 14 вересня Росія завдала удару по Зміївській ТЕС та ТЕЦ-5, залишивши без електрики усю Харківську та частково сусідні області. Така атака, але вже і з застосуванням ядерної зброї, матиме більш руйнівні наслідки. Змоделювати їх можна за допомогою ресурсу NUKEMAP.

 Радіус ураження від бомби вагою 50 кілотонн

Якщо Путін наважиться скинути на центр Харкова бомбу вагою 50 кілотонн, то під ураження потрапить майже усе місто. Жовтогарячий колір у центрі — це ядерна вогняна куля, усе, що знаходиться всередині неї, випаровується. Зелений колір — радіус випромінювання. Усі, хто потрапить у нього, помруть відразу або протягом місяця. Червоний — радіус теплового випромінювання. Усі, хто знаходяться в цьому радіусі поза сховищами, отримають опіки третього ступеня.

Сіра зона — більш-менш безпечна. У будинках, скоріше за все, вилетять вікна, а люди, що будуть знаходитись в приміщеннях, не отримають  ушкоджень. Розповсюдження радіації вже буде залежати від напрямку вітру. 

Як вберегтися від радіації

У Держслужбі з надзвичайних ситуацій радять заздалегідь придбати радіо на батарейках. Вибух виведе з ладу всю електроніку, а по радіо можна буде дізнаватися новини, хоча ядерний вибух впливає і на передачу радіохвиль. 

Слід мати вдома запас води у пляшках та готових продуктів харчування в закритій упаковці. 

У разі вибуху вдома треба щільно закрити вікна і двері. Краще переселитися на деякий час до кімнати, яка не має вікон, усередину будинку чи квартири. Там тримати воду, їжу і слухати, що скажуть по  радіо.

Інфографіка: Микита Лисенко/UA-NEWS.in.ua 

Гірше, якщо ядерний вибух застав в дорозі. Ні в якому разі не можна дивитися на спалах, бо можна осліпнути. Треба якнайшвидше дістатися найближчого укриття — у Харкові кращим вважається метрополітен. Зараз відкриті уже всі станції, у разі надзвичайної ситуації вони зачиняться і будуть слугувати сховищем.  Якщо ви не можете одразу потрапити додому або в укриття, прикрийте рот і ніс маскою, тканиною або рушником і чимшвидше біжіть у найближчу будівлю. А коли будете в безпеці, протріть вологими серветками руки, обличчя та відкриті ділянки тіла. У деяких виданнях можна зустріти пораду прийняти душ, але водопровідна вода може на деякий час стати непридатною до використання у зоні радіоактивного ураження, тож краще утриматись.  

Після ядерного вибуху варто знаходитись у приміщенні щонайменше 24 години, а краще три доби. Далі по радіо надзвичайники пояснять алгоритм дій. На деяких ресурсах радять заздалегідь запастися пігулками йодиду калію і після вибуху випити половину пігулки. Але цей препарат має безліч протипоказань — його не можна вживати дітям молодше двох років. а для людей старше 40 у ньому немає потреби, бо після цього віку щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, він не підходить людям з туберкульозом, гіпертиреозом, нирковою недостатністю та деякими іншими хворобами. Тож заздалегідь варто порадились із сімейним лікарем.  

Джерело

Новости Украины