За інформацією: Суспільне Чернівці.
В одній зі шкіл області вікна перекрили мішками, щоб використовувати перший поверх як укриття. Фото: Суспільне Чернівці
З 1 вересня 26 шкіл у Чернівецькій області можуть перейти на дистанційне навчання. Це пов'язано з тим, що за новими будівельними нормами, перші поверхи не можна використовувати як укриття. Щоб продовжити навчання очно, заклади мають облаштувати повноцінне укриття у підвалі або укласти угоду на використання укриття в іншому приміщенні.
Про це у коментарі Суспільному розповіла директорка департаменту освіти Чернівецької ОВА Оксана Сакрієр.
Які школи можуть перейти на дистанційне навчання
Наразі в області є 26 шкіл, які використовують перший поверх як укриття. Йдеться про:
- вісім шкіл у Чернівецькій громаді;
- по дві школи у Тереблеченській, Сучевенській, Сторожинецькій та Новоселицькій громадах;
- по одній у Рукшинській, Хотинській, Красноїльській, Магальській, Чудейській, Глибоцькій, Кам'янецькій, Кіцманській, Карапчівській та Кадубовецькій.
Фото: Суспільне Чернівці
Скільки може вартувати облаштування укриттів
Наразі громади розробили 14 проєктних документацій та експертних звітів, в яких підрахували вартість облаштування укриттів. Наприклад, капітальний ремонт протирадіаційного укриття у Шипинецькому ліцеї вартуватиме 9 мільйонів гривень, а у Великому Кучурові 6 мільйонів.
Водночас є громади, в яких потрібно будувати укриття з нуля. Так вартість будівництва протирадіаційного укриття зі спортивним залом в Яблунецькій гімназії становить 27 мільйонів гривень, а укриття на 450 людей у Тисовецькій школі вартуватиме 65 мільйонів.
Хто фінансує роботи
В яких школах облаштують укриття цьогоріч, наразі невідомо. Сакрієр каже, в області очікують, що Кабінет міністрів визначить критерії відбору об'єктів для будівництва та капремонту.
З обласного бюджету грошей на ці потреби не передбачили – розраховують на субвенцію з державного бюджету. Водночас скільки грошей отримає область наразі невідомо.
"Будуть чіткі вимоги й критерії, хто може подаватися на субвенцію. Ключова вимога – наявність проєктної документації. Попередньо говорять, що цьогоріч на укриття по всій Україні виділять понад мільярд гривень, але немає постанови про те, скільки конкретно грошей отримає кожна область", – каже Сакрієр.
Також, громади можуть отримати субвенцію, якщо частину грошей на роботи профінансують зі свого бюджету. За словами Сакрієр, громада, яка матиме проєкт на роботи, зможе подаватися на гранти, якщо не отримає на це гроші зі субвенції.
Як змінилися вимоги до укриттів
Згідно з новими будівельними нормами, відстань між укриттям та школою має бути не більше 100 метрів. Також на одну дитину має бути один квадратний метр простору. В укритті має бути вентиляція, інклюзивні вбиральні, а також воно має бути доступним для маломобільних людей.
Також перший поверх школи не може слугувати як найпростіше укриття.