Забруднення річки Псел у Кременчуцькому районі на Полтавщині: що кажуть місцеві та фахівці

За інформацією: Суспільне Полтава.

Річка Псел. Фото: Суспільне Полтава

Воду із річки Псел у Кременчуцькому районі, де загинула риба, узяли на аналізи. Результати досліджень стануть відомі орієнтовно протягом 5 днів. Про це Суспільному повідомив виконувач обов’язків начальника управління обласної Держпродспоживслужби Андрій Кобиляцький.

Що відомо про забруднення річки Псел

Про забруднення річки місцеві жителі почали повідомляти 9 липня. Припускають, що одним із забрудників стали фекалії, які місцева ферма складає на орендованому полі для продажу. А через значні опади їх змило до річки, каже голова громади.

Забруднення річки Псел у Кременчуцькому районі. Фото: Суспільне Полтава

"Є витік з багатьох джерел. Виток йшов з яру. Яр йде з чотирьох напрямків. Це сторона Ламаного, Манжелії, сторона Сиротенок, сторона Ковалів (села у громаді – ред.). У тому числі там розташована лагуна, яка знаходиться на балансі одного з наших підприємств. Там фекалії, рештки тваринного походження. Учора представники поліції разом з представниками Держпродспоживслужби і я особисто зробили обстеження, то вона ціла. Але розташовані поруч після сепарації сухі рештки, які фрактує і складає це підприємство", — говорить голова Омельницької громади Андрій Пирог.

"Учора увечері (9 липня – ред.) ми перекрили один шлях постачання вод, які унаслідок паводка накопичуються і йдуть в річку. Сьогодні ми дали дозвіл на перекриття іншого шляху через яр. Таким чином ми намагаємося локалізувати джерело забруднення. Псел не будемо перекривати. Псел досліджується на усіх ділянках, де є течія, зверху і до низу Псла", — говорить начальник Кременчуцької РВА Олег Лєднік.

Забруднення річки Псел. Фото: Суспільне Полтава

"Проби води і риби відправлено в лабораторію Держпродспоживслужби Полтавської області. Було дано рекомендацію мешканцям не купатися у річці і не вживати рибу, яку зловили", каже в. о. начальника управління обласної Держпродспоживслужби Андрій Кобеляцький.

За словами Андрія Кобиляцького, результати досліджень будуть відомі орієнтовно протягом 5 днів.

"Поставлено завдання перед нашою місцевою комісією ТЕБ і НС забезпечення контролю за питною водою. У разі виникнення негативних результатів досліджень води, забезпечити підвезення питної води у тих населених пунктах, які розташовані поруч із річкою. На сьогодні питна вода, яку споживають люди, у нормальному стані", — говорить голова Омельницької громади Андрій Пирог.

Позиція керівництва ферми

Ферма – один з підрозділів "Глобинського свинокомплексу". Сухі відходи зберігають на території ферми, а до поля, з якого, ймовірно, змило фекалії, підприємство не має стосунку, каже директор фірми Микола Кремезь.

Сухий гній. Фото: Суспільне Полтава

"Перегній від поросят потрапляє у проміжний септик-накопичувач, який ретельно вимішується, подається на установку, яка відділяє тверду фракцію від рідкої. Тверда фракція зберігається на території ферми, вивозиться один раз на рік. Рідка фракція паралельно насосом подається у накопичувач, який віддалений від ферми на відстані близько 2,5–3 кілометрів. Вони застелені геомембраною, яка не пропускає ці стоки у ґрунт", — говорить директор "Глобинського свинокомплексу" Микола Кремезь.

Що говорять місцеві про забруднення річки

"Це річка Псел. О 6-й ранку запах був, стояти було неможливо. Щоб від верху до низу по усій глибині річки, по усій ширині річки і на відстані 3-4 кілометрів винищувати усе живе, то це концентрація має бути шалена", — говорить житель села Омельник Микола Пустовіт.

Забруднення річки Псел. Фото: Суспільне Полтава

"Мені товариш подзвонив і сказав: «Риба спливає, задихається, треба її якось рятувати». Ми приїхали, відра взяли, води свіжої набрали, сачки взяли, витягували з води. У воду було страшно ставати, бо самого нудило від цього запаху. Ми ловили її у відра і відразу ж відвозили у ставок, випускали у чисту воду", — каже житель села Омельник Станіслав Пустовіт.

Річка Псел у Кременчуцькому районі. Фото: Суспільне Полтава

Кримінальна справа щодо забруднення річки Псел

Через забруднення річки поліція розпочала кримінальне провадження.

"Це порушення правил охорони вод. Ця стаття передбачає відповідальність від п’яти років обмеження волі до п’яти років позбавлення волі", — каже речник поліції Полтавщини Юрій Сулаєв.

Новости Украины