За інформацією: Суспільне Чернігів.
Прилуцька міська рада. Суспільне Чернігів
Посадовицею Прилуцької міської ради, яку підозрюють у закупівлі обладнань для ЗСУ за завищеними цінами, що завдало збитків на майже 700 тисяч гривень є Оксана Юрченко. Вона уповноважена особа з питань публічних закупівель Прилуцької міської ради.
Про це Суспільному стало відомо з власних джерел.
Оксана Юрченко від коментарів відмовилася та сказала, щоб журналісти Суспільного звернулися до її адвоката Ігоря Фесика. Останній теж відмовився коментувати ситуацію, посилаючись на таємницю слідства.
Оксана Юрченко. Суспільне Чернігів
Міська голова Прилук Ольга Попенко у коментарі Суспільному сказала, що її підлегла ні в чому невинна і вони доведуть це в суді.
"Я впевнена, що Оксану виправдають. Вона робила все правильно. Я так розумію, що взяли ціни з інтернет-магазину, який ніколи не бере участі у тендерах. А Оксана промоніторила ціни по всій Україні. У неї є три комерційні пропозиції. І ми працюємо за замовленням наших захисників".
Міська голова Прилук Ольга Попенко. Суспільне Чернігів (архів)
Про деталі кримінальної справи відомо з ухвали Новозаводського районного суду від 20 березня 2025 року, де йдеться про службову недбалість уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівлі у виконавчому комітеті Прилуцької міської ради. Зокрема, 6 листопада 2023 року в електронній системі публічних закупівель Prozorro вона опублікувала оголошення про проведення тендерної закупівлі — "Астрономічні та оптичні прилади".
На сайті електронної системи публічних закупівель йдеться, що очікувана вартість цієї закупівлі — 3,8 мільйона гривень. В оголошенні про проведення відкритих торгів зазначається, що за ці гроші мали закупити по 18 коліматорних прицілів та тепловізійних прицілів.
Переможцем торгів стало ТОВ "Головна Мануфактура".
"Без визначення очікуваної вартості предметів закупівлі шляхом залучення відповідних фахівців, експертів, аналізу ринку щодо цін та асортименту товарів на спеціалізованих торгівельних майданчиках, а також в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель Prozorro на аналогічних торговельних електронних майданчиках, виконавчим комітетом Прилуцької міської ради здійснено закупівлі товарів за завищеними цінами", — йдеться в ухвалі.
Як зазначається в ухвалі, судово-економічна експертиза підтвердила придбання 18 коліматорних прицілів Holosun і 12 тепловізійних прицілів Delta за завищеними цінами на понад 670 тисяч гривень.
В системі моніторингу відкритих даних про використання державних коштів 007.org.ua журналісти Суспільного знайшли інформацію про два договори з ТОВ "Головна Мануфактура". Згідно з договором №5, ТОВ "Головна Мануфактура" від Прилуцької міської ради отримало 496 800 гривень на закупівлю 18 колiматорних прицiлів. Згідно з договором №6, Прилуцька міська рада заплатила переможцю торгів 2 202 000 гривень на закупівлю 12 тепловізійних прицілів Delta. Загалом переможець тендеру отримав майже 2,7 мільйона гривень.
Скрін з системи моніторингу відкритих даних про використання публічних коштів. Суспільне Чернігів
Заступниця міського голови вимагає притягнути до відповідальності Попенко
У коментарі Суспільному депутатка Прилуцької міськради та заступниця міського голови Прилук Євгенія Авер'янова розповіла: вона відправляла депутатські звернення до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, Управління Служби Безпеки України у Чернігівській області та до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.
У них порушувала питання, чому підозра у справі здійснення закупівлі за завищеними цінами коліматорних прицілів, тепловізорів та дронів з міського бюджету пред'явлена лише одній людині, і досі не пред'явлена Прилуцькій міській голові Ользі Попенко.
"Усі факти свідчать про її безпосередню участь у здійсненні зазначеного процесу закупівлі, адже нею погоджене та підписане технічне завдання, яке стало підставою та складовою тендерної документації по вказаній закупівлі", — зазначає Євагенія Авер'янова.
Євагенія Авер’янова. Прилуцька міська рада
На її думку, міська голова має нести відповідальність у цій справі.
"Крім того, Попенко погодила очікувану вартість закупівлі, маючи розуміння ціни предмета закупівлі, та підписала договір на постачання цього товару згідно з вказаною закупівлею", — додає Євагенія Авер'янова.
Наразі, каже вона, відповіді на таке звернення не отримала. Проте вже звернулася до Офісу Президента, Офісу Генпрокурора, Міністерства внутрішніх справ та СБУ щодо наступних питань:
- Чому страва була перекваліфікована з більш тяжкої статті, яка стосувалася групи осіб, на менш тяжку, і підозра вручена лише одній особі та досі не вручена Прилуцькій міській голові.
- Чи перевірялись інші закупки, здійснені Прилуцькою міською радою на 80 мільйонів гривень, які були виділені для ТРО з міського бюджету.
Міська голова Прилук Ольга Попенко з приводу звинувачень своєї заступниці каже наступне:
"Щодо того, що Авер'янова підозрює мене, я так само можу підозрювати її. Але ж це ні про що не говорить. Тому буде суд".
Нагадаємо, за інформацією поліції Чернігівської області 18 березня 2025 року Оксані Юрченко оголосили про підозру у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки (частина 2 статті 367 Кримінального кодексу України).
Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Як йдеться в реєстрі судових рішень, 21 березня 2025 року на майно посадовиці наклали арешт. А саме на квартиру, загальною площею 28,3 квадратних метрів та садовий будинок, загальною площею 23 квадратні метри.
20 березня також їй обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання до 20 травня 2025 року. Тепер вона має виконувати такі обов'язки: