Замах на слово. Що буде з українською книгою після російського теракту у Харкові?

50 000 книг згоріли після удару по друкарні "Фактор-Друк".

Після російської атаки на друкарню компанії «Фактор-друк» українське книговидання чекає велика криза. Під загрозою опинилися навіть шкільні підручники — їх не надрукують вчасно, якщо підприємство не відновлять у найшвидші терміни. 

Три ракети С-300, що прилетіли 23 травня у друкарський цех в Основ’янському районі, вбили сімох людей та знищили 50 000 вже надрукованих книжок. Але шкоду від терористичної атаки росіян невдовзі відчує вся Україна: на «Фактор-друк» виготовляли до половини всіх шкільних підручників.

Тут друкувалося пів України

Росіяни прицільно полюють на українську книгу. В окупації знищують бібліотеки, у Харкові — друкарні, по яких прицільно з 2022 року гатять ракетами. «Фактор-друк» став третім поліграфічним підприємством у Харкові, яке постраждало від російського терору. Ця шкода — найбільша, бо окрім матеріальних втрат є і людські жертви: семеро загиблих, дев’ятеро тяжко поранених та 13 чоловік травмованих. Росіяни спеціально били по друкарні посеред робочого дня.

Це була найсучасніша друкарня України. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

«Ракети прилетіли в палітурний цех — там трудяться в основному жінки, оператори ниткошвейних машин. Загинули спеціалістки, більшість з яких пропрацювали в друкарні понад 20 років, вони віддали виробництву половину життя», — розповів UA-NEWS.in.ua власник компанії «Фактор» Сергій Політучий.

Компанія взяла на себе витрати на лікування поранених та підтримку родин загиблих. Але і сама друкарня потребує підтримки. Під час пожежі, яку викликали ракетні удари, згоріло понад 50 000 книжок і все обладнання палітурного цеху. Його зупинка ставить під загрозу загалом усю видавничу галузь України. Тут друкували книги видавництва Vivat, «КСД», «Ранок», «Фоліо», «Свічадо», «Зелений пес» та багато інших.

«Це була дуже професійна друкарня — сучасна, європейська, на ній друкувалося пів України. За весь час існування ми надрукували більше 23 млн примірників книжок, і абсолютну більшість — тут. Нам дуже потрібна допомога, бо зруйнована друкарня зупинить розвиток всієї нашої нації», — каже директорка видавництва Vivat Юлія Орлова.

«Фактор-друк» збудував сучасну друкарню незадовго до повномасштабної війни — чотири роки тому. Воно вважалося найсучаснішим та найпотужнішим на всьому поліграфічному ринку України. 

Сергій Політучий. Фото: Офіс президента

«Сукупна потужність усіх українських підприємств падає на 40% мінімум», — пояснив Сергій Політучий.

Більше того — тут друкували половину усіх підручників, які випускали в державі. Імовірно, до початку нового навчального року їх виготовити не встигнуть, школярам бракуватиме навчальних матеріалів. Збитки на підприємстві ще не підраховували, кажуть, поки що вся увага — на допомогу пораненим та родинам загиблих. Але поліграфічне обладнання — рідкісне та дороговартісне, на його виготовлення підуть місяці.

Як допомогти українській книзі?

24 травня у зруйнований палітурний цех приїхав президент України. Володимир Зеленський пообіцяв директору видавничої групи державну підтримку.

«Гроші ми дамо», — сказав президент.

Поліграфісти збираються також звернутися і до міжнародних видавничих асоціацій за кордоном з проханням допомогти відбудувати цех. Відбудовуватимуть саме в Харкові, бо зруйноване виробництво — частина великого підприємства.  Перенести друкарню в інший регіон України неможливо, бо поліграфічна машина — наче орган, її не можна розібрати і зібрати наново, простіше купити нову. До того ж, знайти кваліфікованих працівників цієї галузі дуже важко, більшість з них якраз живуть і працюють у Харкові. 

Президент приїхав у друкарню. Фото: Офіс президента

«Друкарні — це Харків. Сьогодні вже немає можливості їх релокувати. Навіть не через гроші — через кадри», — пише на своїй сторінці у Facebook директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький.

До державної підтримки книговидавництва він ставиться дуже скептично, каже — обіцяли надати генератори друкарням — так і не надали. Зберегти кадри, яких вже критично бракує, теж не допомагають.

«Невже ніхто не чув, як книговидання криком кричить: «Дайте забронювати кілька десятків людей, ми ж зупинимося!» Ті, хто це читає, резонно зауважить — перед законом всі рівні. Так-то воно так, але трішечки не так! Заброньовані ІТ-вці гральних бізнесів, вантажники супермаркетів, водії інтернет-змі. Що ж, виходить, не всі рівні?», — обурюється видавець.

Поки держава обіцяє підтримку, читачі з усієї країни намагаються підтримати видавництво Vivat, що входить у групу компаній «Фактор». Продажі книг зросли по всій Україні.

Поліграфічне обладнання важко замінити. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

«Ми не очікували такої величезної хвилі підтримки — люди навіть відмовляються купувати книжки зі знижками, платять повну ціну», — розповідає Юлія Орлова.

Харківський юрист Микола Кучерявенко пропонує викупити у видавців ті книжки, що постраждали під час пожежі.

«Пане Сергію! Прохання — організуйте розпродаж пошкодженої продукції (навіть окремих аркушів спалених книжок). Ціноутворення надзвичайно просте — звичайна ціна збільшується в 5 разів (можно і в 10 — за бажанням покупця). Дайте можливість людям вважати себе поруч з вами», — звернувся він до власника «Фактору» Сергія Політучого.

Українська письменниця Оксана Забужко та низка її колег закликали своїх читачів також підтримати видавництво Vivat і купувати книги.

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новости Украины