Засновник театру Франка та неперевершений Швейк. 135 років уродженцю Кіровоградщини Гнату Юрі

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Пам’ятник Гнату Юрі біля театру імені Франка у Києві. Театр імені Франка

8 січня виповнюється 135 років від дня народження українського театрального режисера, актора театру і кіно, народного артиста УРСР Гната Юри. Уродженець теперішньої Кіровоградської області заснував один з кращих театрів України – імені Івана Франка у місті Києві. За 44 роки керівництва він зібрав зірковий склад акторів та зрежисував вистави, які увійшли до скарбниці театрального мистецтва України.

Гнат Юра народився у селі Федвар, тоді Олександрійського повіту Херсонської губернії. Перший драматичний колектив створив в Олександрії. Театр імені Франка Гнат Юра створив у 1920 році.

"Говорять, що він мав французьке коріння – прізвище, Юра, – розповідав про режисера у 2011 році тодішній керівник театру Богдан Ступка. – Кажуть, що вони в 1812 році прийшли сюди, асимілювались… Він дуже освічений був чоловік, і дуже хитрий та мудрий. Взяв багато до себе курбасівців,Лесь Курбас створив студію-театр "Березіль", який став символом незалежності, новаторства й модернізму в українському театральному мистецтві. і цим самим захистив їх від політичних вітрів, так він їх спасав. А вони були однодумцями з Курбасом — мріяли про європейський театр. Треба було вміти дурити радянську владу 44 роки, і вести театр до європейської культури. Ми теж беремо з нього приклад, бо на сцені нашого театру має бути репертуар зі всього світу".

Тож репертуар театру включав не тільки українські твори (першою виставою був "Гріх" Володимира Винниченка), а й твори світових класиків. Гнат Юра сформував зіркову трупу акторів – на сцені грали Наталія Ужвій, Амбросій Бучма, Микола Яковченко – таким чином він перетворив провінційну трупу на академічний театр.

Гнат Юра. Театр імені Франка

Сам через своєрідну зовнішність був успішний у ролях комедійних. Один з найвідоміших його персонажів – бравий солдат Швейк зі спектаклю за Ярославом Гашеком. Саме в цьому образі у сквері біля театру імені Франка стоїть пам’ятник акторові. Вистава йшла з великим успіхом вісім сезонів, проте відео цього спектаклю немає.

Ще одна з відомих ролей – Мартин Боруля. Виставами театру корифеїв, драматургією, виконанням самим Карпенком-Карим ролі Мартина Борулі у власному творі молодий Гнат Юра захоплювався ще у Єлисаветграді, де він працював писарем.

А фраза, яку говорив персонаж Терешко Сурма із п’єси Івана Карпенка-Карого "Суєта" "Матюша, катай гуси" свого часу була знаменитою.

Новости Украины