Зміна клімату загрожує Венеції, війна — Києву. ЮНЕСКО вирішує долю об’єктів Світової спадини

Список спадщини ЮНЕСКО, об'єкти світової спадщини, Венеція, Київ, збереження спадщини, культурне розмаїття, природна спадщина, туризм, вплив зміни клімату, Великий Бар'єрний риф, включення об'єктів спадщини, Шовковий шлях Фото: phys.org | Україна намагається захистити свої пам’ятки від російських атак, як, наприклад, пам’ятник у Львові

ЮНЕСКО, спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй, що займається питаннями освіти, науки та культури, веде Список всесвітньої спадщини — збірник, що символізує багатство культурної та природної спадщини в усьому світі.

Related video

Понад 50 об’єктів з усього світу прагнуть потрапити до списку Всесвітньої спадщини Організації Об’єднаних Націй, оскільки в Ер-Ріяді розпочинається вирішальна зустріч. Водночас деякі наявні там об’єкти спадщини, зокрема Венеція та Київ, стикаються з перспективою потенційного зниження їхнього статусу, пише Phys.org.

У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Щорічна сесія присвячена життєво важливому завданню оновлення цього престижного каталогу. Включення до цього реєстру є дуже бажаним для націй по всьому світу, оскільки це не лише надає престижу, але й покращує перспективи розвитку туризму та забезпечує фінансування для збереження цих безцінних об’єктів.

З іншого боку, країни наполегливо намагаються запобігти вилученню з цього списку. Наприклад, Австралія доклала значних зусиль, щоб захистити Великий Бар’єрний риф від потенційного виключення через те, що її уряд не в змозі захистити це природне диво від подвійної загрози — зміни клімату та зростання туризму.

Зустріч у Саудівській Аравії привертає увагу до кількох давно визнаних об’єктів, серед яких Венеція та Київ, яким загрожує статус «під загрозою», що передує можливому вилученню зі списку. Наразі список налічує 1 157 об’єктів, серед яких 900 культурних, 218 природних і 39 змішаних об’єктів спадщини. Зараз шість об’єктів перебувають на межі оголошення «під загрозою», приєднавшись до 55 об’єктів, що вже перебувають у списку спостереження.

Список спадщини ЮНЕСКО, об'єкти світової спадщини, Венеція, Київ, збереження спадщини, культурне розмаїття, природна спадщина, туризм, вплив зміни клімату, Великий Бар'єрний риф, включення об'єктів спадщини, Шовковий шлях Fullscreen Венеція бореться з підвищенням рівня води, що пов'язано з невблаганними кліматичними змінами у поєднанні з непомірним напливом туристів Фото: ANDREA PATTARO/Getty Images

Венеція бореться з підвищенням рівня води, що пов’язано з невблаганними кліматичними змінами у поєднанні з непомірним напливом туристів, як стверджує Лазар Елунду Ассомо, директор департаменту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Тим часом українські пам’ятки України стикаються з руйнуванням на тлі війни з Росією, і їхнє невизначене майбутнє висить на волосині.

Важливо "Злочин проти культурної спадщини": в Одесі зруйнували 120-річну пам'ятку, — МКІП (фото) "Злочин проти культурної спадщини": в Одесі зруйнували 120-річну пам'ятку, — МКІП (фото)

Цього року список претендентів на включення до Списку всесвітньої спадщини налічує 53 об’єкти, включно з тими, що залишилися з минулого року, коли зустріч, заплановану в Росії, скасували через воєнні дії. Ця різноманітна асамблея включає численні маловідомі місця, такі як Кох Кер — віддалений простір, розташований у північних джунглях Камбоджі, де знаходиться кілька археологічних скарбів часів кхмерської імперії.

Туреччина прагне визнання своїх середньовічних мечетей з характерними дерев’яними конструкціями, в той час як Франція намагається забезпечити включення до Списку всесвітньої спадщини Maison Carrée (Квадратний будинок) у південно-західному місті Нім — напрочуд добре збереженого давньоримського храму. Тим часом Туніс прагне внести до списку острів Джерба, але не через його популярність як туристичного центру, а через його унікальний «культурний ландшафт».

Включення до списку священної спадщини означає «визнання» того, що відповідні країни зберігають об’єкти, які мають величезне значення і є невіддільною частиною загального полотна людського розвитку.

Цьогорічні пропозиції свідчать про помітний зсув у бік меморіальних об’єктів. Руанда подала заявки на чотири місця, що вшановують пам’ять про геноцид тутсі в країні. Аргентина висунула пропозицію щодо місця вшанування пам’яті жертв військової диктатури у 1970-80-х роках. Паралельно Франція і Бельгія запропонували місця, присвячені пам’яті про Першу світову війну.

Кульмінація засідання Комітету всесвітньої спадщини запланована на 25 вересня, де рішення, що матимуть міжнародний резонанс, визначать майбутнє цих заповітних місць.

Раніше Фокус писав про таємниці замку «Паланок»: археологи досліджують невідомі раніше приміщення споруди.

А також ми розповідали про капсулу часу печери Теопетра: як збереглася найдавніша у світі споруда, створена людиною.

Новости Украины