Знесення садиби Зеленських у центрі Києва: що постановила парламентська ТСК

Позачергове засідання парламентської ТСК щодо незаконного знесення історичної будівлі «Садибний житловий будинок Євменія Зеленського», 24 липня 2024 року. Суспільне Новини/Дарина Коломієць

У середу, 24 липня, відбулося позачергове засідання парламентської ТСК щодо незаконного знесення історичної будівлі "Садибний житловий будинок Євменія Зеленського", розташованої в центрі Києва. За результатами комісія постановила — оновити склад Консультативної ради з охорони культурної спадщини при КМДАКиївська міська державна адміністрація..

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Засідання скликали представники Тимчасової спеціальної комісії Верховної ради, яка була створена раніше для моніторингу та оцінки ефективності діяльності органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади у Києві.

Як розповів очільник комісії, народний депутат Віталій Безгін, офіційні запрошення на засідання ТСК надіслали міському голові Києва Віталію Кличку, т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростиславу Карандєєву, представникам прокуратури міста Києва, Національної поліції. На засіданні були присутні й представники громадських організацій.

Очільник Києва Віталій Кличко на засідання не прийшов. Позицію КМДА представляв перший заступник Микола Поворозник. Він розповів, що напередодні представники столичної мерії зустрічалися з власниками 134-річної садиби Зеленських і він зобов'язався відновити будівлю. Домовленості закріпили укладеним меморандумом про зобов'язання відновити знесену будівлю власним коштом.

"Таких будівель насправді у Києві немало… Ми чекаємо рішення Кабміну по будинку Сікорського, по Гостинному двору, по Поштовій площі. Можу довго перераховувати. Це є комплексною проблемою збереження історичних будівель. Потрібно і в законодавчому полі також наводити лад", — сказав Поворозник.

Посадовець також наголосив, що Києвом був поданий проєкт закону до Верховної ради щодо примусового повернення культури спадщини у власність міста. Утім, цей документ депутати так і не ухвалили.

Тим часом у Міністерстві культури та інформаційної політики головну відповідальність за знесення садиби Зеленських все ж покладають саме на столичних посадовців.

"Для нас у цій історії є знаковим, що попри вболівання громадськості за збереження культурної спадщини….. Замість того, щоб звернути увагу на ці звернення, проявити громадську позицію, ми не знайшли реакцію з боку наших колег у місті. Саме тому наша позиція була достатньо обережною, але водночас критичною", — наголосив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

За його словами, за останній час на адресу міністерства культури та інформаційної політики надійшло 12 звернень від представників громадських організацій і об'єднань, які висловлювали занепокоєність долею цього будинку. Вони усі були перенаправлені до наших колег від міста.

"На жаль, ми не отримали по жодному із цих звернень, відповіді від КМДА. Робочі наші контакти, вже навіть сьогодні, теж не дали чіткої відповіді на те, як все ж таки відбувся розгляд цих звернень", — стверджує посадовець.

У Мінкульті пояснили, що садибу Зеленських не вносили до держреєстру нерухомих пам'яток, бо КМДА не подавала необхідну облікову документацію.

Представники громадських організацій підтвердили, що за два дні до знесення будівлі, громадська організація "Спадщина Київ" подала до департаменту КМДА пакет доопрацьованої облікової документації щодо присвоєння садибі статусу пам'ятки. Раніше кияни підписали відповідну петицію, яка була підтримана міським головою Києва Віталієм Кличком.

Утім, як підтвердив голова громадської організації "Спадщина Київ" Дмитро Перов, спроби розібрати садибу Зеленських почались ще кілька років тому, відтоді громадські активісти й забили на сполох. Ще тоді зверталися до КМДА про присвоєння садибі статусу пам'ятки, однак, столичні посадовці постійно знаходили у документах помилки чи вимагали уточнень, зауважує Дмитро Перов.

"Активісти виконують роль дослідників, збирають документацію у свій вільний від роботи час. Фактично виконують роботу департаменту (КМДА — ред:), приносять на погодження, а департамент дає ще якість правки, щоб затягувати час. Департамент виступає з позиції не присвоєння статусу пам'ятки, хоча саме департамент мав би переконувати забудовника щодо історичної цінності будівлі", — висловив свою думку активіст.

У Києві — знесення історичних будівель — вже стало системою. І садиба Зеленських — це лише один із яскравих прикладів, заявив представник громадської організації "Мапа реновації" Іван.

"Консультативна рада з охорони культурної спадщини при департаменті КМДА, яка б мала опікуватися долею історичних будівель, взагалі недосяжна для громадськості. Працює, так би мовити, у "таємному режимі", оскільки не було нічого відомо, що у ній відбувається і коли вони збираються. Там наявний конфлікт інтересів. Оскільки ЖК "Тургеневъ", який мають збудувати на місці знесеної садиби, виступило архітектурне бюро "Віхарєв", голова якого засідає у консультативній раді департаменту ", — представник ГО"Мапа реновації".

Скільки ще у консультативній раді може бути архітекторів, які відстоюють інтереси забудовників, та за яким принципом відбирають представників для участі у комісії, запитав очільник парламентської ТСК Віталій Безгін у голови департаменту охорони культурної спадщини Марини Соловйової.

Вона запевнила, що про конфлікт інтересів — не знала.

"Архітектори на громадських засадах працюють у консультативній раді й, коли є конфлікт інтересів, заявляють про це перед голосуванням", — сказала посадовиця КМДА.

При цьому спочатку Марина Соловйова запевняла учасників що, коли розглядалося й питання щодо садиби Зеленських, про конфлікт інтересів теж було повідомлено заздалегідь Та, коли їй заперечили із зали, вона відповіла, що не чітко пам'ятає і має ще перевірити цю інформацію.

За підсумками проведеного засідання, Віталій Безгін підсумував, що парламентська ТСК, дійшла висновку, що поточну Консультативну раду з охорони культурної спадщини при департаменті КМДА з охорони культурної спадщини потрібно розпустити.

"Оновити її склад і у наказі, новому положенні ,про діяльність комісії прописати щодо конфлікту інтересів, щоб не було випадків, які ми почули сьогодні. Що стосується Верховної ради, я вважаю, що ми маємо змінити законодавство про охорону культурної спадщини й про містобудівну діяльність в контексті розширення повноважень органів місцевого самоврядування", — резюмував очільник ТСК по Києву.

І сьогодні, 24 липня, Шевченківський районний суд Києва обрав запобіжний захід співвласнику садиби Зеленських Михайлу Гречку, якого звинувачують в умисному знищенні історичної будівлі, попри накладений на неї арешт. Для підозрюваного визначили особисті зобов'язання.

Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві

Увечері 19 липня 2024 року поліція отримала повідомлення, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили.

Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.

У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.

Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.

Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.

Садиба Зеленських — дерев'яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.

Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста.

Читати ще

Читати ще МКІП визнало садибу Зеленських у Києві пам’яткою архітектури

Джерело

Новости Украины