Після серії ліквідацій колаборантів, серед яких здебільшого керівники окупаційної влади і поліцаї, в Мелітополі зрадники стали посилено шукати можливі шляхи виїзду з міста. Однак звільнитися просто так з окупаційної адміністрації, поліції, МДБ, прокуратури та інших силових відомств рф на анексованих територіях неможливо.
Менші сошки домовляються за хабар про переведення. Так, наприклад, зробив зрадник Андрій Румянцев, який добровільно пішов служити в Міністерство держбезпеки рф. Через приятеля колаборанта і колишнього співробітника ФМБ Антона Лукоянова він передав гроші для оформлення дозволу на виїзд із Мелітополя і вже втік із сім'єю.
Інші роблять інсценування терористичного акту, нібито злісні нацисти планували замах. Мета вистави проста — дати можливість зраднику з поважної причини втекти з Мелітополя. Так рашисти повідомили, нібито 31-річний житель Єфремівки, попередньо завербований спецслужбами України, готував замах на начальника відділу поліції смт Кирилівка Юрія Балабіна. Справа була настільки зшита білими нитками, що за тиждень після інсценування замаху, рашисти влаштували захоплення "терориста" в жанрі низькобюджетного блокбастера.
Буквально за кілька днів після цього псевдогубернатор Запорізької області Євген Балицький заявив про скоєний в окупованому Мелітополі замах на "голову суду Запорізької області". Унаслідок вибуху, якого практично ніхто не чув, нібито дістали поранення два росгвардійці, які охороняли суддю, сам же зрадник не постраждав.
Роман Бартишев, про якого ймовірно йдеться, офіційно статусу голови так і не отримав. Засідання вищої кваліфікаційної колегії суддів рф було призначено на 17 травня. І "замах" на одного з кандидатів стався наступного дня після того, як його було анонсовано.
Усі ці збіги і низькобюджетні блокбастери наштовхують на думки про те, що зрадники вирішили зіскочити з корабля, що тоне, і жодних "терактів", спрямованих на їхню ліквідацію, не було. Просто залишити свій пост їм не дають російські спецслужби, які розцінюють звільнення як зраду і погрожують кримінальною справою.
Як виявилося, управління внутрішньої політики Адміністрації президента рф негласно заборонило високопоставленим чиновникам звільнятися під час війни. Про це пишуть "Важные истории" з посиланням на свої джерела. Такою інформацією з виданням поділилися колишній співробітник ФСБ, політтехнолог, який працює з губернатором одного з російських регіонів, а також двоє знайомих високопоставлених чиновників адміністрації президента.
— Мені відомо про щонайменше два випадки, коли губернатори намагалися піти зі своїх посад, але в УВП (управлінні внутрішньої політики АП — Прим. ред.) їм не просто заборонили, а натякнули на кримінальні справи, — розповів екс-співробітник ФСБ.
Водночас, як розповіли співробітники ФСБ, охочих піти багато, а в АП рф бажання звільнитися розцінюють як зраду, тому перед держслужбовцями поставили завдання "демонстрації єдності". При цьому джерела зазначають, що сама заборона неформальна і незаконна, тому з неї можуть бути винятки.
Також повідомляють, що "за можливість тихо, непомітно піти зараз багато хто готовий добре заплатити". Людині все ще можуть дозволити звільнитися, наприклад, за станом здоров'я. Тому мелітопольські колаборнти й почали активно використовувати цю лазівку.