Громадськість та експерти наголошують на необхідності створення в Україні особливої системи щодо захисту дітей, які постраждали від насильства

Наразі в Україні тільки напрацьовуються особливі механізми захисту й роботи з дітьми, які зазнали насильства чи вчинили злочин. Про це йшлося під час круглого столу в Укрінформі.

В режимі онлайн до обговорення долучилася голова Запорізької обласної ради Олена Жук.

Як повідомили експерти круглого столу, в Україні ще у 1991 році ратифікували Конвенцію з прав дитини, однак у жодних нормах матеріального і процесуального права не закріплені механізми роботи з дітьми, які стали об’єктами злочинних посягань або інших протиправних дій. В країнах Європи напрацьовані такі механізми, вони побудовані на врахуванні інтересів дитини під час допитів, участі в судових процесах тощо. Експерти наголошують, що дитину, яка зазнала злочину чи жорсткого поводження це травмує не менше ніж протиправні дії проти неї. Одна з моделей особливої роботи з дітьми, що запроваджується в інших країнах і може бути використана в Україні як позитивний приклад – Барнахус та методика «зеленої кімнати». Вона дозволяє створити особливі умови для спілкування правоохоронних органів з дитиною, яка стала жертвою насильства чи вчинила злочин. Наразі такі центри вже існують у деяких областях, втім основна задача — запровадження методики по всій Україні.

За словами президента Асоціації соціального розвитку через право Інни Силантьєвої, Барнахус був створений для того, щоб збудувати особливу правову систему, яка відповідала б особливим потребам дітей, відносно яких існує підозра про те, що вони зазнавали насильства або жорстокого поводження. Ця потреба особливо актуальною стала в умовах війни. Експертів підтримала і голова Запорізької обласної ради Олена Жук. Вона наголосила, що сьогодні Запорізька область, ставши центром для прийняття вимушено переміщених осіб, може стати провідником такої ініціативи.

— Серед людей, які евакуювалися до Запоріжжя багато таких, які зазнали насильства від дій окупантів, є серед постраждалих і діти. Ведуться справи щодо фіксації, розслідування таких злочинів і очевидно, що діти потребують особливого підходу. Зі свого боку, обласна влада готова підтримувати необхідні ініціативи, допомогти у запровадженні провідної методики роботи з дітьми й за потреби підтримати створення відповідної обласної програми. Справа за змінами у законодавстві, — наголосила Олена Жук.

За результатами проведеного круглого столу учасники домовилися про створення спеціальної робочої групи, яка у співпраці з Міністерством юстиції має надати відповідні пропозиції щодо розв’язання порушених проблем.

 

Фото:  сайт Укрінформ 

 

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради

 

Источник