Як будували Домініканський собор: історія барокового храму Львова, – ФОТО

У рамках спрецпроєкту “Історія старого Львова” кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися, як розвивався Домініканський собор (зараз – церква Пресвятої Євхаристії). 

Греко-католицька церква Пресвятої Євхаристії у Львові (колишній Домініканський собор, однак ця назва досі побутує у народі) є однією зі значних архітектурних пам’яток національного знання, яка розташована у центральній частині на площі Музейній. Це барокова споруда із оригінальним скульптурним оздобленням, що є унікальною окрасою міста. 

Собор збудували на місці колишнього костелу

Домініканський собор збудували на місці готичного костелу, який через аварійний стан розібрали у 1748 році. Тоді домінікани запросили військового інженера Яна де Вітта, щоб він відремонтував фасадну стіну, яка падала, але він зазначив, що варто розпочати будувати новий храм, бо попередній зберегти не вдасться. При цьому, розробив проєкт для собору, одак будівництвом керував не він, а запросили архітектора та будівничого Мартина Урбаніка. 

Старий костел, який зруйнували, Фото: uk.wikipedia.org

За радянських часів у костелі та будівлі монастирських келій був склад, а з 1973 року розмістили Музей історії релігії та атеїзму, де працював кінолекторій та читали лекції на атеїстичні теми і демонстрували атеїстичні фільми. Завдяки музею храм зберігся. У радянський час у храмі під куполом висів маятник Фуко. 

Вхід у Львівський музей історії релігії та атеїзму, 1976 рік, Фото: photo-lviv.in.ua

Понад 270 років тому заклали фундамент костелу 

Орієнтовно у 1749 році заклали фундамент костелу. Коли домінікани вирішили створювати храм, то рік будували лише фундамент, адже коштів бракувало. Тоді вони розпочали звертатися до меценатів. Зокрема, кошти виділили гетьман Юзеф Потоцький, який заклав наріжний камінь та був головним фундатором будівництва, Микола Василь Потоцький (виділив 236 000 зл). Будівництвом впродовж майже всього часу керував Мартин Урбанік, однак з 1764 року (після смерті Урбаніка) – Христофор Мурадович.

Закінчував фасад Себастьян Фесінґер, який розпочав 1764 року роботи з виготовлення камінних статуй, які повинні були вінчати фасад. Він також виконав дерев’яну різьблену конструкцію органу, однак згодом вона згоріла. До 1764 року майже завершили будівництво. Однак після пожеж у 1766 і 1778 роках роботи відновилися.

Церква святої Євхаристії, Фото: uma.lvivcenter.org

4-ярусна дзвіниця на костелі

У 1865 році за проєктом архітектора Юліана Захаревича до костьолу прибудували 4-ярусну дзвіницю, а ще через тридцять років перебудували ліхтар на куполі. У радянські часи храм відновлювали у 1956 – 1958 роках.

Збудували храм у бороковому стилі

Храм спорудили у стилі пізнього бароко за західноєвропейским зразком. Він кам’яний, зображує витягнутий хрест з овальною центральною частиною і двома дзвіницями по боках та еліптичним куполом. Масивні здвоєні колони підтримують галереї і ложі, прикрашені дерев’яними статуями роботи львівських скульпторів. Над галереями – колони барабана, що підтримують купол. Під куполом костелу можна побачити викарбувану цитату латинською мовою, що значає: “Єдиному Богу честь і хвала”.

Інтер’єр церкви, Фото: photo-lviv.in.ua

Емблема ордену домініканців на фасаді церкви Пресвятої Євхаристії

Домінікани займалися просвітництвом. Традиційним символом домініканського ордену був собака, що тримав у зубах палаючий факел – вогонь істини. Його можна побачити на церкві Пресвятої Євхаристії. 

Емблема на фасаді церкви Пресвятої Євхаристії, Фото: Остап Лещук

Близько 30 років тому храм передали УГКЦ

У 1990-х роках Домініканський собор передали українській греко-католицькій церкві, тоді його  освятили на честь Пресвятої Євхаристії.

Реставрація храму у 2018 – 2020 роках

Впродовж двох років (2018 – 2020 рр) проводили реставрацію храму. Тоді замінили дах, перекриття, відреставрували вікна та вітражі, відновили 4 скульптури на фасаді, провели відновлення сигнатурки на центральному куполі, її покрили мідною бляхою.

Колишній головний архітектор Львова Юліан Чаплінський публікував відео на своєму ютуб-каналі про реставрацію Домініканського собору у наш час. 

Львів’яни також люблять собор через його незрівнянну красу. Площа перед Домініканським собором та собор на задньому фоні є однією з популярних локацій для романтичних та весільних фото.

Читайте також: Як розвивався один із найвеличніших храмів Львова: історія церкви Ольги та Єлизавети, – ФОТО

Фото на головній: lemberg.ho.ua

Матеріал створений за даними: city-adm.lviv.ua, uk.wikipedia.org, блог Юліана Чаплінського 

Источник