Які наративи нав’язують російські підручники дітям в окупації — дослідження просвітян

За інформацією: Суспільне Херсон.

Освіта як знаряддя Росії на окупованому півдні України. Фото: з сайту Центру громадянської просвіти «Альменда»

Центр громадянської просвіти “Альменда” представив дослідження змісту 23 російських підручників, які були вилучені Харківською прокуратурою після деокупації території Харківщини.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Як розповіла керівниця напрямку національної адвокації центру “Альменда” Валентина Потапова, через всі підручники проходить наратив “Жить — Родине служить”.

Серед вилучених підручників — абетка, підручники середньої та старшої школи. Зокрема, підручники з історії Росії, географії, літератури та російської мови, основи безпеки і життєдіяльності людини.

Загалом дослідники виокремили у них 20 наративів, які впливають на свідомість людини.

Перша група наративів стосується величі Росії. Вони спрямовані на те, щоб дитина, яка залишається в окупації, перестала відчувати  зв'язок зі своєю Батьківщиною Україною і вирішила, що її нова батьківщина — це Росія.

За словами Потапової, в російських підручниках є окремі параграфи, в яких пояснюється, що таке “русский народ”.

Друга група наративів стосується мілітаризації. Уся шкільна література пронизана темою війни. Третя група насаджує позитивне ставлення  до влади .

“Цікава цитата в підручнику 7 класу, що функція царя — це молитися. І царя не можна критикувати. І якщо були помилки, то це були помилки бояр, а ніяк не царя”,  — розповіла Потапова.

Вона відзначила, що в підручнику з історії Росії, Україна не має суб’єктності.

“Коли в інтерпретації російських істориків розповідається про те, коли Богдан Хмельницький передав Україну Московії, то в підручниках 2012 року там було “приєднання України до Московії”, в підручниках 2022 року — це “приєднання війська запорізького”. В підручниках 2012 року це було рішення “українського народу”, а в підручниках 2022 року — “українського населення” , —  пояснила Потапова.

За її словами, виводити дітей з-під впливу таких наративів дуже важко, бо наративи формують універсальну людину, яка повинна служити державі зі зброєю в руках.

Дослідники також зазначили, що після деокупації частини територій Харківської та Херсонської областей в школах виявили нові надруковані підручники. Їхнє наповнення відрізняється від підручників, по яких навчались діти на окупованих територіях до лютого 2022 року.

Раніше у Міноборони Великої Британії відзначили, що Росія намагається знищити національну ідентичність українців на окупованих територіях.

Новости Украины