Як дівчинка з Катеринославу стала піонером абстрактного експресіонізму

Ім’я, яке довгі роки волею обставин було стерте з історії світового живопису. Піонер абстрактного експресіонізму – стилю, авторство якого традиційно приписують великому Джексону Поллоку. Все це про Джанет Собел, уродженою Дженні Олеховскі, нашою землячкою, яка в 1908 році разом з мамою в 15 років втекла від єврейських погромів до Нью-Йорка.

Її тільки но почали згадувати в Україні, проте в Америці та Європі її історія вже з’являється в публікаціях відомих видань, є стаття у Вікіпедії, а картини виставляються та продаються в галереях.
Тож коротенька історія.
У Нью-Йорку Дженні через рік вийшла заміж за Макса Собела, гравера та ювеліра і далі пів життя присвятила сім’ї, ставши матір’ю п’ятьох дітей. До 45 років вона не малювала, а почала саме чперез 19-річного сина Сола, який навчався у художній школі. Чи то на спір, чи просто з цікавості, але Джанет почала малювати на клаптиках папіру та на старих роботах Сола.

 


Перші спроби були у духі примітивізму, як відмічають критики, схожі на роботи Шагала. Використовувала і традиційні українські квіткові мотиви. Дженні не вміла малювати пензлями, тож вигадала свій стиль. Брала скляні пипетки, лила з них фарбу та роздувала по холсту за допомогою пилососа.

Одна з навідоміших робот Джанет Собел «Чумацький шлях»


її син Сол почав привертати увагу до її чудових зусиль, звертаючись до всіх, починаючи від самого Шагала та закінчуючи впливовим колекціонером мистецтва Сідні Дженіс. Невдовзі відома американська галеристка Пеггі Гуггенхайм включила картини Собел до групової артвиставки. В 1946 році організувала персональну експозицію Джанет в своей галерее Art of This Century. Саме там їх побачив Джексон Поллок, який пізніше зізнався, що був так вражений новою технікою, що згодом вирішив і сам експериментувати в цьому ж стилі.
Що було далі. Джанет-домохозяйка виявилася чужою для миру мистецтва та богеми. Критики відмовлялися сприймати домогосподарку з Брукліну як серйозну майстриню, а газети глузували над самоучкою.
Згодом чоловік Джанет перевіз сім’ю до Нью-Джерсі. Джанет втратила зв’язок з галеристами та митцями. До того ж у неї раптово виникла алергія на компоненти фарби. Померла Джанет Собел у повному забутті. А стиль абстрактного експресіонізму і техніка розбризкування на довгі роки приписали авторству Поллока.

Сьогодні у нью-йоркській галереї 507 зібрали твори, створені виходцями з України. Як повідомив телеканал «Дім» там є і одна з найвідоміших робіт Джанет Собел «Чумацький шлях».
-У нас експонується картина «Чумацький шлях» Джанет Собел. Вона намалювала її у 1945 році. Це неймовірна робота. Де б ви не були, у Нью-Йорку чи в якомусь з українських міст, завжди можете побачити у нічному небі сузір’я Чумацький шлях. Ми експонуємо цю картину у галереї 507 на знак шани народу України, котрий героїчно захищає свою батьківщину, — заявив журналіст, співробітник Museum of Modern Art Алекс Хальберштадт.

Новости Украины