Як правильно вибрати каву

В першу чергу саме якість зерен впливає на смак кави. Спробуємо розібратись, на що треба звертати увагу, обираючи напій. Є мелені, зернові, вагові та фасовані варіанти. Також з’ясуємо, як молоти та зберігати зерна. Про всі нюанси розповідає Тарас Шевченко (професійний франківський бариста).

Каву готують з арабіки або робусти

Є думка, що арабіка – дерево преміям класу. Гарні зерна часто рекомендують до вживання. Робусту називають дичкою або тюремною кавою. Остання назва з’явилась на базі низької вартості зерен, які часто стають частиною комерційних справ. Дичкою дерево називають тому, що вона не потребує особливого догляду.

Різниця між зернами

Зерна арабіки та робусти можна відрізнити навіть візуально. У робусти круглі, опуклі плоди з прямим розрізом. Арабіка – плоске, видовжене зерно з розрізом у формі букви S. Експерт зазначив, що іноді дуже важко на вигляд відрізнити арабіку від робусти. Наприклад, ефіопські зерна арабіки мають різний розмір. Колумбійські сорти теж схожі на робусту. Високогірна робуста схожа на арабіку.

Особливості вирощування

Арабіка – високогірна рослина, що росте на висоті 600-2500 метрів. Робусту можна знайти біля підніжжя гір на висоті 300-600 метрів. У рідких випадках рослина може зростати на висотах до 1200 метрів.

Для вирощування арабіки необхідні певні умови. Рослина полюбляє прохолодний клімат субтропіків з великим рівнем вологи. Шкідники можуть сильно вразити дерево. Зерна часто ховаються за листям фруктових рослин. Таким чином, вдається захистити плоди від прямого сонячного проміння. Якщо поруч ростуть цитрусові дерева, кава може мати відповідні нюанси.

Для робусти непотрібно вирощування на великих висотах. Рослина не дуже вибаглива у плані клімату.

Способи приготування

У арабіці та робусті різний вміст кофеїну. Зерна останнього типу більш збагачені речовиною. До речі, рівень кофеїну у напої залежить від способу приготування кави.

Якщо напій приготували у еспресо-машині, кофеїну буде менше, ніж у випадку приготування через фільтр або у франч-пресі. Також на міцність впливає помел. Найдрібніше перемелювання необхідно для приготування у турці. Для запарювання підійдуть більш крупні гранули.

Краще купувати каву у зернах

Справа в тім, що зернова кава більш ароматна, а її смак більш виразний. Тому треба перейти на сайт tsa.com.ua/catalog/kava-v-zernakh і ознайомитись з асортиментом. Арабіка відрізняється від робусти. Для цього необхідно оцінити цілісність зерен та рівень їх обсмажування.

Темна кава – сильне обсмаження, напій має гіркий смак. Дефекти зерен впливають на їх якість. Відповідно, зменшується їх цінність.

Тарас рекомендує купляти каву у зернах. Справа в тому, що на ринку багато нелегальної меленої кави. Її виробляють, скроплюючи обсмажені зерна водою. Таким чином, кава швидше остуджується після смаження. До речі, мокра кава має більшу вагу. Далі мокрі зерна змішують з лушпинням. Масу мелють і фасують у вакуумні упаковки.

Краще віддавати перевагу свіжій каві. На упаковці вказують дату пакування та смаження. Якщо на упаковці тільки термін придатності, краще цей товар не купляти.

Тарас рекомендує споживати каву через 8-21 діб з моменту смаження. Наприклад, колумбійські або ефіопські сорти можна вживати через три дні. Впродовж місяця зерна будуть зберігати гарний смак. Високогірні зерна вистоюються 30-60 днів.

Кава зберігається в сухому місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені та волога.

Головне – оцінювати зерна треба не тільки за даними з упаковки. Треба звернути увагу на зовнішній вигляд, аромат та смак.