Жителям сіл на лінії фронту в Харківській області пропонують писати заяви на евакуацію

Списки складають у Золочівській громаді.

Золочівська громада отримала зразки документів щодо можливої евакуації населення.

Жителям Золочівської громади необхідно подавати заяви щодо евакуації або відмови від неї. Це необхідно, аби сформувати списки охочих евакуюватися та визначити потреби у транспорті й місцях розселення, а також розуміти, хто залишається у громаді. Про це повідомив голова Золочівської громади Віктор Коваленко. Відповідний відеокоментар опублікований у міжрайонній газеті «Зоря».

«Ми отримали відповідний формуляр від обласної військової адміністрації, отримали зразки документів для того, щоб заповнювати їх, перш за все населенню. Тому на сьогодні йде ця робота і в Золочеві, і в старостинських округах щодо можливої евакуації, — сказав Коваленко. — Шановні, справа в тому, що ми обов’язково пишемо заяву. Обов’язково ми повинні — і влада, і область, і район — повинні розуміти, скільки людей залишиться, як нам далі жити з такою кількістю, хто не виїжджає, хто зостається».

Як пояснив Віктор Коваленко, поки мова йде про можливу евакуацію. Вона пов’язана з майбутнім опалювальним сезоном. На територіях, де ведуться бойові дії, немає чіткої підготовки до осінньо-зимового періоду, оскільки окупанти постійно обстрілюють мережі — є проблеми зі світлом та газом.

Наразі Золочівська громада отримала лише зразок документів. Питання з транспортом, маршрутами та місцями перебування людей в евакуації поки не визначалися. Як зазначив Віктор Коваленко, заява щодо евакуації чи відмови від неї пишеться на ім’я голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова. Зараз необхідно визначити, скільки людей планують виїхати, а скільки хочуть залишитися в громаді.

«Потрібні кошти на автобуси, потяг, якщо ми будемо рухатися, на перебування в місцях евакуації, на харчі. Тобто це величезні кошти, які закладає Кабінет міністрів України. Тому йде відповідна підготовча робота, щоб розуміти, скільки людей приїде, скільки коштів прийде. В тих громадах або місцях, де будуть знаходитися наші земляки, там повинні їх чекати, їми займатися, відповідні кошти закладені були».

Голова Золочівської громади зазначив: для тих, хто залишиться у громаді, необхідні будуть генератори, за допомогою яких можна буде зарядити телефони або накачати воду. Людям він радить запасатися дровами та свічками. За його прогнозами, тих, хто вирішить залишитися в громаді, буде багато. Віктор Коваленко просить людей усвідомлювати, що проблеми з опаленням, водою та газом можуть бути.

«Я відчуваю, що левова частина населення залишиться на місці. Але є люди, які мають бажання виїхати — переселенці, ті, які бояться війни. Але частина того, що люди не хочуть, особливо на тих територіях, де не так, слава Богу, обстрілюють, оставляти житло, майно, вони прибрали огороди, зробили консервацію, як це — кидати, виїжджати. Я все це чудово розумію. Але є інша сторона, про яку ми говоримо — світло, газ, вода, дороги чистити потрібно. А якщо у нас Райавтодор виїхав? У нас один трактор стоїть. Потрібна швидка допомога. Я навіть не впевнений, що всі служби будуть працювати, але в своїх місцях базування та ж селищна рада або управління соціального захисту, лікарня буде працювати. Тобто об’єкти основні. Житлово-комунальне господарство. Це все буде працювати», — сказав Коваленко.

На сьогодні у Золочівській громаді дровами необхідно забезпечити 4700 домоволодінь. За підрахунками Віктора Коваленка, на це потрібно майже 100 мільйонів гривень. Генераторами забезпечити кожного не зможуть, буржуйки — це справа кожного мешканця, каже Коваленко.

«Ми направили відповідний формуляр, який отримали, заповнили таблицю — скільки потрібно дров для громади. Я відповім: 4700 домоволодінь, де потрібні дрова. Підрахували в грошах — це потрібно 83 мільйонів і на доставку ще 16 мільйонів (100 мільйонів). Дасть держава, Кабінет міністрів, на це? Не дасть. А можливо, якісь кошти будуть. Будемо приймати управлінські рішення щодо забезпечення дровами. Буржуйки це така штука, що саме домоволодіння, господарі, повинні самі закупати. Централізованої роздачі не буде. А де кошти? Нам на заробітну плату п’ять мільйонів не вистачає, на тих, які осталися — комунальні підприємства тощо», — сказав Коваленко.

Дати офіційного оголошення евакуації Віктор Коваленко поки не знає. Для цього необхідне відповідне розпорядження Кабінету міністрів України. За словами Коваленка, окрім Золочівської громади, евакуація можлива у Дергачах, Чугуєві, Андріївці, Донецькій та інших територіальних громадах. Голова Золочівської громади припускає, що в евакуації люди можуть перебувати до 15 квітня.

Як зазначив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов у своєму зверненні 28 серпня, наразі підстав для примусової евакуації немає.

«Підставами для цього може бути лише ризик оточення того чи іншого населеного пункту або ризик ведення бойових дій на території того чи іншого населеного пункту, або пошкодження критичної інфраструктури під час осінньо-зимового опалювального сезону. Тому наразі підстав для примусової евакуації немає. І тут ми працюємо за планом. Ми маємо все ж таки бути до цього абсолютно готовими», — сказав Синєгубов.

Нагадаємо, віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук пояснила, що евакуація з певних районів Харківської області можлива в тому випадку, якщо там через обстріли неможливо буде провести опалювальний сезон.

Джерело