Переведіть батьків в онлайн!

Під час карантину літнім людям, як найбільш вразливій категорії населення, рекомендується максимально утриматися від соціальних контактів. Але саме вони стоять у чергах до банків, аптек, магазинів чи пошти, наражаючись на небезпеку захворіти. Звичайно, більшість побутових питань, як-от сплата комунальних послуг, мобільного зв’язку, замовлення доставки продуктів чи ліків можна було б вирішити, не виходячи з дому. Але для цього потрібно мати комп’ютер, підключення до Інтернету та вміти всім цим користуватися.

На жаль, переважна частина людей за 60 часто не мають потрібної техніки та доступу до Інтернету. Минулорічне дослідження Мінцифри свідчить, що у 53% населення навики цифрової грамотності нижче базового рівня. І переважно це літні люди, які не зважуються самостійно придбати потрібну техніку, підключити Інтернет. А ще бояться зламати пристрій, не впоратися з новими завданнями, бути ошуканим при оплаті онлайн. Тому люди поважного віку частенько опираються змінам.

Де навчитися пенсіонеру азам Інтернету?

Але розібратися з ґаджетами, навчитися користуватися Інтернетом та онлайн-сервісами, не загубитися в інтернет-мережі, спілкуватися з рідними та вирішувати побутові проблеми за допомогою комп’ютера та Інтернету можна у будь-якому віці. Головні вчителі, звичайно, — це діти і внуки.

Перш за все потурбуйтеся, щоб у ваших рідних були необхідні пристрої та стабільний Інтернет. Простий планшет чи вживаний комп’ютер сьогодні можна придбати за доволі доступною ціною. Це не мусить бути надпотужний ґаджет чи супертариф Інтернету (головне, щоб зв’язок був стабільним і швидким). Хіба що ваші дідусь чи бабуся «підсядуть» і стануть активними користувачами мережі, надихнувшись, приміром, відеоблогами невгамовних сторічних бабусь Грамми та Гінги з Британії чи дідуся Нараяна Редді з Індії, що за рік набрав понад 3,4 мільйонів підписників на своєму каналі в ютюб, або прикладом найгнучкішої бабусі України, Надії Куповець-Шаригіної, що у свої 94 роки пише для блогу.

Будьте терплячими, вкотре показуючи дідусеві і бабусі, як зателефонувати через месенджер чи пояснюючи алгоритм оплати рахунку за газ онлайн. Адже більша частина їхнього життя пройшла без комп’ютерів та Інтернету. Їм важко орієнтуватися у звичних для молодого покоління речах, вони повільніше і невпевненіше опановувують цифрову грамотність. Допомагайте, підбадьорюйте, демонструйте можливості всесвітньої мережі для розваг, оплати рахунків, оформлення субсидії, звертання до місцевих органів влади, спілкування чи навіть заробітку в Інтернеті (багато пенсіонерів працюють як фрилансери).

Чималим попитом користуються курси та спеціалізовані навчальні програми для людей поважного віку. У Вінниці до карантину практикуми з комп’ютерної грамотності, організовані громадськими активістами та співробітниками, працювали у бібліотеці ім. К. А. Тімірязєва.

Свого часу школу комп’ютерної грамотності та азів користування Інтернетом для пенсіонерів безкоштовно проводив один із провайдерів міста — ТРК «Еверест».

Крім того, на державному освітньому порталі можна подивитися освітні серіали, у яких телезірки доступно розповідають, як сплатити комуналку онлайн,  шукати роботу, освоїти смартфон та основні онлайн-сервіси, безпечно користуватися Інтернетом.

Завдяки таким урокам люди поважного віку не лише отримують базові знання користування комп’ютером, але і приємне спілкування. Вони відкривають для себе новий світ, де можна у будь-який час слухати улюблену музику та аудіокниги, дивитися фільми, серіали та вистави у театрах, відвідувати музеї, вивчати іноземні мови, знаходити цікавинки про своє хобі, подорожувати світом і знайомитися з однодумцями, а не лише сплачувати за комунальні послуги онлайн. Це допомагає урізноманітнити дозвілля, скрасити життя під час карантину і після нього.

Безпечне користування Інтернетом

Наступний етап навчання — пояснити правила безпечного користування Інтернетом. Люди поважного віку — чутлива категорія користувачів. Вони довіряють інформації та легко піддаються пропаганді, тому можуть стати жертвами інформаційної війни і шахрайства. Допоможіть рідним правильно створити паролі до необхідних сервісів, поясніть, як ними користуватися безпечно. Встановіть на комп’ютер антивірусне програмне забезпечення, збережіть для зручності у браузері вкладки для швидкого переходу на потрібні сайти. Обов’язково акцентуйте увагу на тому, що не можна передавати паролі стороннім людям, відкривати листи від невідомих відправників, встановлювати незрозумілі програми та завантажувати невідомі файли, перераховувати гроші через сумнівні сервіси. У цифровому світі потрібно бути максимально уважним та вміти розпізнавати офіційну інформацію, фейки та спам. Трохи терпіння і з вашою допомогою ваші рідні неодмінно освоять комп’ютер та «підкорять» Інтернет.

Читайте також:

Чи подорожчає Інтернет в Україні та на скільки?

Источник

Новости Украины