Шизофренія: що це за хвороба, як вона виникає та які її симптоми. Розповідає лікарка-психіатр

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: gettyimages (Фото ілюстративне)

Що таке шизофренія, як вона виникає та які симптоми хвороби. Про це та інше у програмі "Відверто з лікарем" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповіла лікарка-психіатр Вікторія Перепилиця.

Що таке шизофренія

Шизофренія – це психічний розлад. Він важкий, поліморфний, тобто багатоформовий, хронічний, прогредієнтний (поступово наростає симптоматика) і мультифакторіальний, тобто є багато причин розладу.

В плані масштабу хвороби, маємо розуміти, що статистичні цифри — дуже відносне поняття. Узагальнено можемо припустити, що 1,5% населення хворіє на шизофренію. У Чернігові приблизно три тисячі людей мають такий діагноз. В області це може бути близько 10 тисяч людей.

Вплив на соціум досить суттєвий, особливо на індивідуальному рівні, адже страждають і рідні, і сама людина, і ближнє оточення, колективи, райони. Одна людина може повпливати на цілу громаду. Ця хвороба інвалідизуюча.

Як виникає хвороба

Існує багато причин хвороби: як генетичні, так і не генетичні. У психіатрії немає великих досліджень і стовідсоткових даних. Все є в теорії.

Найбільш доказова — це дофамінна теорія. Також може вплинути стрес або травма, але це спускові механізми, які можуть запустити процес. Якщо, наприклад, ваша мати хворіла на шизофренію, це не означає, що і ви можете нею захворіти. Та потрібно бути дещо настороженим, тому що спадковий фактор все ж таки грає роль. Само по собі, через щось окремо, така хвороба не виникне, це має бути комбінація генетичних і не генетичних факторів.

Шизофренія: причини хвороби, симптоми та лікування. ФОТО: gettyimages (Фото ілюстративне)

Чи впливає вік на хворобу

Щодо шизофренії, то немає саме вікового впливу, що з віком більший ризик. Навпаки, у шизофренії є «дебют»: початок хвороби, який припадає на 20-30 років. Найчастіше хвороба припадає на цей проміжок. А такого, щоб з віком прогресувала можливість виявлення — такого немає.

Хто більш схильний до хвороби: чоловіки чи жінки

Тут важлива не стать, а індивідуальність. Будь-яка психіатрична хвороба накладається на людину. При цьому буде різна симптоматика. У людини, якій 20-30 років, вже є свої інтереси, свій багаж знань, навколишнє середовище і саме це буде впливати на хворобу.

Симптоми хвороби

Існують симптоми плюс та мінус, тобто позитивні й негативні симптоми.

Плюс симптоми – це коли у людини щось з’являється таке, чого не має бути, наприклад:

  • Галюцинації — люди чують в голові діалоги, коментарі.
  • Хибні думки, що не відповідають істинності, наприклад, характерні думки переслідування (якщо хвороба тільки себе проявляє, то простіше діагностувати ці маячні думки).
  • Порушення мислення. Вони бувають різні, наприклад, немає логіки в розмові людини, для пересічного громадянина така людина говорить казна-що.
  • Збуджена поведінка.

Мінус симптоми:

  • Апатія.
  • Відсутність бажання щось робити.
  • Беземоційність.
  • Безенергійність.

Якщо це описати в тривалому дефекті, то це людина, у якої немає міміки на обличчі, вона просто лежить на ліжку, не має бажання встати, помитися, приготувати їсти. Вона просто лежить і в неї немає ніяких бажань.

І позитивна, і негативна симптоматика несуть у собі загрозу, просто кожна по-різному.

Також один з основних симптомів – це відсутність критики, нерозуміння того, що коїться і людина не хоче розуміти, що з’їхала з глузду. Мозок намагається все нормалізувати та систематизувати маячню. Просто так він себе захищає.

Якщо рідні запідозрили, що щось не так, то краще звернутися до лікаря. Загалом у лікарів існує перелік спеціальних шаблонних питань. Але всі вони підбираються під людину. Також важливий компонент – спостереження. Рідні можуть думати, що у людини просто тривога, а якщо лікар-психіатр буде навіть дивитися на цю людину, то він розпізнає, що в неї в голові є голоси. Шизофренію не легко діагностувати, тут дуже важлива фахова практика, розуміння хвороби, як вона може проявлятися. Розпізнати хворобу і поставити діагноз може тільки лікар.

Шизофренія: що це за хвороба, як вона виникає та які її симптоми. Розповідає лікарка-психіатр. ФОТО: gettyimages (Фото ілюстративне)

Лікування шизофренії

Якщо люди вже зі встановленим діагнозом, то вони мають розуміти, що лікування буде довічним. Такі люди і працюють, і мають сім’ї. У них може бути повноцінне життя, але за умови, що вони будуть пити ліки.

Розмова сам із собою: чи це ознака шизофренії

Наприклад, є люди, які вдома самі з собою розмовляють, ведуть діалог. Але це не означає, що вони хворі на шизофренію. Також люди можуть відчувати щось або чути голос загиблого чи його дотик. Це елемент розладу сприйняття, як ілюзія. Це може бути й в абсолютно здорової людини. І це не означає шизофренію. Але, все ж таки, це має відрізняти лікар.

Новости Украины