Вінничанка просить започаткувати дні скорботи та вшанування пам’яті захисників, що загинули внаслідок теракту в Оленівці

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Вінничанка просить започаткувати дні скорботи та вшанування пам’яті захисників,що загинули внаслідок теракту в Оленівці. Фото: Associated Press

Вінничанка Марія Алєксєєвич просить Президента України започаткувати на державному рівні дні скорботи та вшанування пам’яті захисників, які загинули внаслідок теракту в колонії №120 в Оленівці. Відповідне звернення жінка опублікувала на сайті електронних петицій.

Рідні захисників, які після виходу із "Азовсталі" опинилися в стінах Оленівки, об’єдналися та створили спільноту "Родини Оленівки". Мета якої — повернення поранених і вцілілих у теракті захисників додому, гідне вшанування загиблих бійців та відновлення розслідування теракту в колонії.

"28 липня 2022 року близько 23:30 відбувся вибух в ангарі, який було перероблено нашвидкуруч під житловий барак, та куди було переведено 193 військових за попередньо складеними списками. Росіяни підло та жорстоко вбили понад 50 військовополонених та понад 100 отримали поранення. Пораненим військовополоненим довгий час не надавали медичної допомоги, через що багато бійців стекли кров’ю, не дочекавшись евакуації до лікарень", розповідає Марія. Жінка каже, що пам’ять про ці дні має бути встановлені державою офіційно.

"Це сплановане масове вбивство та скалічення військовополонених — це кричущий випадок, це порушення всіх норм Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, і надзвичайно важливо пам’ятати злочини росіян та пам’ятати усіх героїв, які були вбиті", каже Марія.

Що відомо про вибух в Оленівській колонії

Під час вибуху в ніч проти 29 липня, який пролунав на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.

За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, ​поранення дістали 130 людей. Серед утримуваних були зокрема захисники Азовсталі.

В українській розвідці вважають, що російські окупанти не мали наміру обмінювати українських полонених в Оленівці та умисно стратили їх, щоб приховати тортури та умови утримання полонених. Генштаб ЗСУ повідомляв, що підрив колонії в Оленівці вчинили найманці ПВК "Вагнера" без узгодження з військовим керівництвом РФ.

3 серпня 2022 року генсекретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що ООН запускає місію для встановлення фактів трагедії в Оленівській колонії. 28 вересня Уповноважений з прав людини ВР Дмитро Лубінець повідомив, що створена генсеком ООН місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну.

11 жовтня на підконтрольну Україні територію повернули тіла 62 українських військових. Серед них — загиблі в Оленівці.

Станом на 10 грудня 2022 року РФ утримувала в Оленівській колонії 150 українців. Україна закликає міжнародних правозахисників вимагати доступу до полонених в Оленівці.

Через п'ять місяців після створення місії Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш розпустив місію.

Новости Украины