У Харкові обіцяють відремонтувати 60 розбитих Росією будинків вже цього року

Будинок на вулиці Космонавтів втратив стіну після обстрілу 6 березня.

У Харкові вирішили почати реконструкцію зруйнованих будинків, незважаючи на те, що обстріли міста не припиняються ані на день. До середини жовтня забудовник обіцяє відремонтувати зо шістдесят пошкоджених багатоповерхових будинків. Але більшість харків’ян, чиє житло постраждало під час війни, не дочекаються ремонтів цього року.

Знаменитий будинок без стіни на Космонавтів, 2 став героєм багатьох фоторепортажів та мистецьких проектів. Після обстрілів 6 березня два під’їзди були повністю зруйновані. Та, як виявилось, це ще не кінець життя панельної «хрущовки».

Встигнути до опалювального сезону

Початок березня був найскладнішим місяцем війни для Харкова. 6 березня над містом літали російські літаки, ворог закидував житлові квартали ракетами. Одна з них впала біля панельної п’ятиповерхівки на вулиці Космонавтів. Кілька панелей на двох під’їздах після потужного удару відпали, оголивши квартири. Рятувальники розібрали завали лише на початку травня, коли Харків стали менше обстрілювати. А два тижні тому «Житлобуд-1» приступив до реконструкції. Замість бетонних блоків вирішили закласти фасад будинку піносилікатом.

Стіну закладають піносилікатом. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

«Ми використовуємо піносилікат із зовсім іншою теплопровідністю, яка перевищує білу цеглу в 2,5 рази. Також я дав доручення, щоб будинок утеплили, тому що в зимовий період тут було холодно і мешканці мерзли, а влітку — надто спекотно», — розповів міський голова Ігор Терехов. 

Зовнішні роботи забудовник планує завершити до 15 вересня, щоб потім перейти до реконструкції під’їздів усередині. Обіцяють встигнути до опалювального сезону. Обстеження показали, що, незважаючи на пошкодження від вибуху, будинок ще міцний і стоятиме багато років.

«Коли кажуть, що гарантійний термін таких будинків 40 років — це помилкова думка. Бетон набирає міцність 50 років, а далі він її втрачає ще протягом 70 років. Цей будинок дуже міцно зроблений, ви бачили — бомба влетіла, а він стоїть. Ми не першу «хрущовку» вже так реконструюємо», — розповів UA-NEWS.in.ua голова наглядової ради тресту «Житлобуд-1» Олександр Харченко.

Зовнішні роботи обіцяють завершити до 15 вересня. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

Зараз будівельна компанія реконструює 60 будинків, які постраждали від авіаударів та обстрілів. Саме стільки планують відновити до початку опалювального сезону у середині жовтня. Будинки відбирали в міськраді. 

«Від цього є великий соціальний ефект, люди задоволені тим, що будинки ремонтуються і не кинуті напризволяще», — каже забудовник.

Більше всього будинків, які планують відновити вже цього року — на Північній Салтівці. У цьому найбільш постраждалому від обстрілів районі таких багатоповерхівок близько 20.

Будинок не переживе зиму

60 будинків — це оптимістична крапля в морі зруйнованого харківського житла, яке цього року не дочекається реконструкції або навіть тимчасового ремонту, який би врятував конструкції від подальшого руйнування.

П’ятиповерховий житловий будинок на Мироносицькій, 54 постраждав від обстрілу центру міста 18 квітня. Один зі снарядів тоді потрапив у дах будинку, почалася пожежа. Згорів технічний поверх та кілька квартир на верхніх поверхах. Незважаючи на це, тут живуть люди — на відміну від мешканців дому на Космонавтів, яких переселили до санаторію. Це — переважно жінки похилого віку, які мешкають у квартирах нижніх поверхів, які постраждали менше. Та жити в будинку важко — газ відрізали, вода є тільки до другого поверху, а через згорілий дах під час дощів заливає навіть нижні квартири.

Верхні поверхи будинку на Мироносицькій виглядають так. Фото: Зоя Саєнко

«Ще кілька дощів — і просто не витримає стеля, будинок впаде. Третій місяць ми ходимо на ділянку «Жилкомсервісу», просимо хоча б постелити рубероїд, якось закрити дах. Відповідь одна — грошей немає. Три місяці не можемо отримати акт обстеження будинку, немає відповіді про майбутнє», — розповіла UA-NEWS.in.ua мешканка будинку Зоя Саєнко.

Жителі будинку зверталися до диспетчерської служби «15-62», заявку прийняли, але відповіді на неї так і не було. Зоя Саєнко зателефонувала до міського департаменту ЖКГ, сподіваючись потрапити на прийом до його начальника, але там сказали, що під час війни прийомів не буде. Жінка залишила заявку і там, але ніхто не перетелефонував. Мешканці у відчаї звернулися навіть до Президента. Там звернення зареєстрували, відповіді поки що теж немає. Люди бояться зими, бо якщо не буде даху, то в будинку не включать опалення, під дією морозу та опадів він може не дочекатися реконструкції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найбільший ринок Харкова обіцяють реконструювати

Таких будинків у Харкові чимало. У Харківській області, за даними обласної прокуратури, зруйновано більше 2800 багатоповерхівок, більшість із них знаходяться в Харкові. 60 будинків, яким пощастило потрапити у чергу на реконструкцію до опалювального сезону — це в 46 разів менше. А тим часом війна триває, російські ракетні обстріли мало не щоночі руйнують в Харкові житлові будинки.

Джерело