Баскетболістка Левченко розповіла про жахливі умови в СІЗО в Білорусі за акції протесту

Олена Левченко під час протестів в Білорусі
/ instagram.com/yelenaleu

Білоруська влада кидає у СІЗО людей, які виходили на акції протесту по всій країні. Не обійшла ця доля і відому в країні баскетболістку Олену Левченко. Вона 15 діб провела в Центрі ізоляції правопорушників.

Саме в центр ізоляції правопорушників (ЦІП) на вулиці Окрестіна в Мінську доправляли усіх затриманих під час акцій протесту. Це СІЗО відзначилося особливою жорстокістю. Про свої умови перебування там Олена Левченко розповіла в інтерв’ю Meduza.

Читайте також: «Ми – не фашисти, ми – садисти»: як ОМОН знущається з мирних протестувальників в Білорусі

Нагадаємо, Левченко затримали 30 вересня вже в аеропорті Мінська. Баскетболіста мала вилетіти до Греції на реабілітацію. Її звинуватили в участі в незаконних мітингах 23 та 27 вересня та арештували на 15 діб.

 

 

 

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50th day of Peaceful Protests ?️?. One for all and all for One @sos_by_2020 #LongLiveBelarus #жывебеларусь #freebelarus #belaruslivesmatter #belarus #sos_by_2020 @fiba @fibawc @wnba @nba @anocolympic @eoc_social @espn @cnn @cnbcinternational @euronews.tv @euronews_russian @bbcrussian @bbcnews

Допис, поширений Yelena Leuchanka (@yelenaleu) 28 Вер 2020 р. о 1:10 PDT

Першу ніч спортсменка провела в камері в райвідділку міліції. А вже після суду її перевели у СІЗО.

«Нас було троє в камері. В першу ніч у нас були матраци, вода, працювала каналізація. А другого жовтня все почалося. Після сніданку зайшов чоловік і наказав скручувати матраци. Ми згорнули їх, подумали, що завинили десь. Спочатку ми думали, що їх забрали на прожарювання, щоб вивести вошей і клопів. Але нам їх взагалі не повернули», – розповіла Левченко.

Коли ж затримані почали вимагати, щоб матраси повернули (вони викликали охорону), один з охоронців силою вивів одну із дівчат. Через декілька хвилин він повернувся з нею та заявив, що ніяких матрасів не буде.

«В цей же день нам відключили гарячу воду, каналізацію та підселили ще двох жінок – в чотиримісній камері нас стало п’ятеро. Ми не розуміли, як спати. Розстелили газети та одяг. Я, як найвища, лягла на лавці, хтось на столі. Хтось удвох – було дуже холодно, батареї не гріли», – зізналася Левченко.

Як так? Під час протестів у Мінську силовики стріляють по мирних демонстрантах: жорстоке відео 18+

За всі 15 діб, що Левченко провела в СІЗО, їй жодного разу не дозволили сходити в душ. А гарячу воду дали лише в передостанній день. На прогулянку баскетболістку випустили лише п’ять разів за весь час перебування там.

 

 

 

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А вы согласны? #freebelarus #belaruslivesmatter #belarus #belarusnow

Допис, поширений Yelena Leuchanka (@yelenaleu) 4 Вер 2020 р. о 1:42 PDT

Згодом виявилося, що такі умови утримання були лише в камері Левченко. Хоча білоруський канал СТВ показав інші умови утримання затриманих.

«Тут за умови вашого утримання відповідаю я. Це робиться для того, щоб вам не хотілося сюди повернутися», – так пояснив умови утримання начальник ЦІП Євген Шапетько.

Дівчата, які перебували у камері, знаходили час на розваги: розкреслив листок під шахову дошку, а фігурки для гри в шашки зробили з чорного та білого хліба.

«Намагалися жартувати, співали пісні, розмовляли. І зараз, коли я розбираю соцмережі, бачу повідомлення від хлопців, які були поруч. Пишуть: «Ми чули, як ви співали, ми вам плескали». Ще десь в сусідній камері була дівчина, яка щовечора дуже гарно співала. Такі концерти в Окрестіно», – розповіла Левченко.

Варто додати, що коли в баскетболісти вже закінчувався термін арешту, їй призначили новий суд за участь в акціях протесту. Однак цього разу «феміда» обмежилася лише штрафом.

Источник