Примусова «евакуація» до РФ — що робити жителям Херсонщини, у випадку незаконного вивезення росіянами

За інформацією: Суспільне Херсон.

Фото: ілюстративне УНІАН

Російські військові насильно вивозять людей з тимчасово окупованої території Херсонської області. Що робити жителям, яких вивезли до Росії, дізнавалось Суспільне.

За словами херсонки Світлани, списки тих, хто не виїхав під час оголошеної окупаційною владою "евакуації", почали складати у Херсоні. Повідомлення такого змісту жінка отримала у чаті ОСББ.

"Видно, що це розсилка. У повідомленні сказано про те, що так звана окупаційна влада нібито не полишить сам на сам тих, хто лишився. Але цим людям треба чомусь зареєструватись. Подзвонити по номеру який там вказаний і лишити відомості про себе. В кінці написано, що обов’язково передайте всім, хто лишився. Ми були збентежені", — каже херсонка.

Нині примусова евакуація в області, оголошена окупаційною владою, триває у розширених межах. Якщо раніше йшлось про виїзд жителів правобережжя, нині зони виселення збільшили на 15 км від Дніпра, а це жителі ще семи громад.

1 листопада на пропагандистських інформресурсах з’явилось повідомлення, що з 6 листопада відбуватиметься примусова евакуація жителів Каховського району. Згодом слова про "примусове виселення" і дату прибрали. А вже на ранок 2 листопада про примусову "евакуацію" з селища Велика Лепетиха офіційно оголосив Генштаб Збройних Сил України.

"З населеного пункту Велика Лепетиха окупанти вивозять людей автобусами. Виїзд приватним транспортом заборонений", — повідомив речник Генштабу Ілля Євлаш.

Саме формулювання "обов’язкова" та "примусова" в умовах окупації вже є небезпечними, говорить військовий експерт Олексій Мельник.

"Для мене це означає що буде примус людей зі зброєю, які навіть не є правоохоронними органами. Одна справа, коли йдеться про обов’язкову евакуацію української влади з певних регіонів і це називається обов’язкова, а не примусова", — говорить експерт.

Депортацією із перших днів називає так звану "евакуацію" голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко. Людям, які лишились в окупації, говорить, завжди давав одну пораду — поки була можливість, виїжджати. Якщо ж зробити це до цього часу не вдалось, єдине, що лишається, то це у будь-який спосіб уникати виселення, якщо це звісно не загрожує життю.

"Моя рекомендація одна єдина будь-якими засобами намагатися залишатися вдома, десь в наскільки це можливо у безпечних місцях, запастися харчами, водою і вже чекати Збройні Сили", — каже голова облради.

Якщо ж уникнути так званої "евакуації" вам не вдалось, і ви були змушені на неї погодитись. Головне, зберегти свій український паспорт та якомога швидше покинути кінцеве місце дислокації, куди вас привезуть групою. Скоріш за все це буде територія РФ, говорить юрист Дмитро Діяментович

"На підставі документів, які посвідчують українське громадянство, намагатися покинути територію РФ, виїхати, наприклад до Прибалтики, до Грузії, до Фінляндії", — розказує юрист.

Ще одна порада юриста — перебуваючи на території РФ, усіма можливими способами уникати отримання російського паспорта. Якщо вас до цього змусили, терміново телефонуйте тим, кого знаєте в Україні.

"Треба повідомити своїх близьких, друзів, тих, хто знаходиться на території України, що з вами таке трапилось, вас змусили отримати російський паспорт, щоб останні могли звернутись з відповідними заявами до правоохоронних органів", — каже Дмитро Діяментович.

Якщо з примусової "евакуація" вам вдалось вибратись на територію країн Євросоюзу — Туреччину або Грузію, волонтери чи представники посольств допоможуть знайти шлях повернення на Батьківщину.

Що відомо

  • Так званий "голова Херсонської ВЦА", колаборант Володимир Сальдо 18 жовтня заявив про переселення жителів тимчасово окупованої території Херсонщини на лівий берег Дніпра. Звернення опублікували пропагандистські ЗМІ.
  • Окупаційна вдала Херсонщини розсилає жителям обласного центру повідомлення з закликом терміново евакуюватись на лівий берег Дніпра та заявила, що розробила інструкцію "евакуації".
  • Голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич закликав жителів міста ігнорувати все, що каже або вимагає окупаційна влада.
  • 31 жовтня так званий "тимчасовий виконувач обов'язків губернатора Херсонської області" Сальдо заявив про розширення зони "евакуації" на 15 кілометрів від Дніпра.