Фото: pixabay.com
Потужна течія в Атлантичному океані, що зігріває більшу частину Західної та Північної Європи, може різко і катастрофічно зупинитися у будь-який час у найближчі десятиліття, застерегли у новому дослідженні данські вчені з Копенгагенського університету в Nature Communications.
Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube
Йдеться про ймовірний колапс так званої Атлантичної меридіональної перекидальної циркуляції (AMOC) – частини глобальної термогалінної циркуляції (циркуляція внаслідок перепаду щільності води через неоднорідність розподілу температури та солоності в океані). Зараз такий конвеєр переносить теплу солону воду з тропічних широт до Північної Атлантики, а назад відправляє холоднішу – дном океану.
Через АМОС тепла вода переноситься на північ Гольфстримом, внаслідок чого в Англії, наприклад, набагато тепліше, ніж у канадських провінціях, що знаходяться на тій же широті.
Автори, дослідивши зміни температури за 150 років, доводять за допомогою просунутої математичної моделі, що колапс АМОС відбудеться «приблизно в середині століття» за нинішніх тенденцій викиду парникових газів, і дають сильний розкид дат – від 2025 до 2095 року. Тобто говорять про різку і незворотну зміну з драматичними наслідками для всієї земної кулі, а не лише Атлантики та суміжних регіонів.
У тексті йдеться про те, що викиди парникових газів призводять до того, що холодна прісна вода прискорено стікає з крижаних щитів Гренландії на півночі Атлантики та аномально охолоджує ту ділянку океану. Саме це й уповільнює термогалінну циркуляцію, наголошується у дослідженні: з 2004 року спостереження за мережею буїв показали, що AMOC слабшає.
Читайте також: Кабани гірші для клімату, ніж 1 млн автомобілів: їх все більше – вчені
На думку вчених, Гольфстрим може «затихнути» раптово і незворотно, наче хтось клацнув вимикачем.
Автори вказують, що цей липень майже напевно стане найспекотнішим за всю історію спостережень, і це «тривожний дзвіночок», який має вимагати швидких та ефективних заходів щодо скорочення глобальних викидів.
Джонатан Бамбер, директор Бристольського центру гляціології, який брав участь у дослідженні, лаконічний: «Зупинка АMOC була б катастрофою».
Якщо циркуляція припиниться, більша частина Північної півкулі охолоне, і водночас відбудуться сильні зміни режиму опадів. Іншими словами, десь почнуться посухи, десь, навпаки, почне заливати; можливо, у Британії розпочнуться сильні зимові шторми, а на материковій Європі влітку стане значно спекотніше.
Читайте також: «Це катастрофа». Вчені оцінили, як агресія проти України збільшить шкідливі викиди
Це позначиться на «можливості країн забезпечувати населення достатньою кількістю їжі та води», йдеться у коментарях до публікації.
Колеги авторів публікації закликали до обережності в інтерпретації результатів моделювання. Наприклад, Ніклас Бурс з Технічного університету Мюнхена заявив, що воно було «сильно спрощеним», а група експертів ООН зі зміни клімату «із середнім ступенем упевненості» стверджує, що нове дослідження «не дає підстав» для зміни їх оцінки, згідно з якою АМОС навряд чи раптово зупиниться у цьому столітті.
«Невизначеність надто висока для надійної оцінки», – додав Бурс.
Однак усі вчені погоджуються, що течія стає все більш нестійкою.
- Вчені зі Швейцарської вищої технічної школи Цюриха попереджають: людство в найближчі десятиліття зіткнеться із ще більшими хвилями аномальної спеки.
- У NASA кажуть, що Місяць може спровокувати повені у прибережних районах у 2030-х роках.
- У липні аномальна хвиля спеки спровокувала масове танення льодовикового щита Гренландії.