Орган у Кропивницькому супроводжує богослужіння та концерти — органіст Олександр Полячок

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому можна послухати орган під час богослужінь та концертів. Він розташований у кропивницькій римо-католицькій церкві парафії Святого Духа. Про інструмент та чому він супроводжує католицькі богослужіння, розповів музикознавець Олександр Полячок. Розповідь супроводжував грою на органі.

Орган – один з найдавніших музичних інструментів, є згадки, що він був у Давній Греції. Тоді він не був великим інструментом, їх почали будувати в середні віки, тоді ж впровадили в церковні богослужіння.

Нікому не відомо, хто побачив орган, і подумав, що його можна використовувати в церкві. Інструмент звучав у церквах західного обряду – римо-католицькій церкві, і східного – ту, що ми називаємо православна церква. Коли ці церкви розділились, в православній вирішили, що під час богослужінь не буде інструментальної музики, а в католицькій орган залишився, також там під час богослужінь можуть грати оркестри.

У великих містах Європи конкурували між собою, хто зробить кращий, більший орган, і це дало поштовх до того, що німецькі, французькі, нідерландські майстри робили інструменти на декілька тисяч труб, велику кількість клавіатур. Відмінною рисою органів є ще й клавіатура для ніг, на якій грає музикант.

Наш орган, у церкві Святого Духа має дві клавіатури, всього одна октава для ніг.

Я особисто вперше почув цей інструмент дитиною у Вільнюсі – це було незабутнє враження. Доторкнутись до клавіш я зміг під час навчання в консерваторії, практикувати почав у Кропивницькому, коли збудували в кінці 20 сторіччя римо-католицьку церкву Святого Духа. В антикварному магазині тоді вдалось купити електричний орган – тож це не духовий інструмент, а синтезатор, але тембр органу добре відтворений. Враховуючи, що на органіста я не вчився, мені зручно на ньому грати, щоб супроводжувати службу. Також влаштовуємо концерти – не для органу, а якщо цей інструмент потрібний, як акомпанемент для співаків, скрипки чи флейти.

Церква Святого Духа у Кропивницькому. Суспільне Кропивницький

Новости Украины