Фото: РосЗМІ Пробний пуск Циркону
Є неофіційна інформація, що сьогодні Росія використала нову ракету Циркон для удару по українській столиці.
Російська армія під час масованої атаки 7 лютого вперше вдарила по Києву новою крилатою ракетою 3М22 Циркон, про це повідомляють соцмережі і публікують фото, як стверджується, уламку з відповідним маркуванням 3М22.
Водночас, у звіті Командування Повітряних сил серед випущених сьогодні Росією ракет зазначаються лише крилаті типу Х-101/Х-555/Х-55 та Калібр.
«Неіндефікована ракета»
Експерти військового порталу Defence Express також припускають, що 7 лютого РФ атакувала українську столицю саме цією ракетою, але сили ППО її збили.
«Враховуючи те, що ці уламки «прив’язані» до місця падіння ракети у Дніпровському районі й навряд ЛЕП була ціллю Циркону, то її все ж таки підбили», — вважають аналітики.
Соцмережі/Маркування на уламку ракети
Окрім цього вони нагадують, що о 07:46 у Повітряних силах офіційно, у межах інформування про загрози, повідомляли про наближення швидкісної ракети на Київ.
Defense Express з посиланням на власні джерела додає, що фрагментація ракети достатньо сильна й це значно ускладнює її ідентифікацію. На це ще накладається обмаль інформації щодо Циркону, яку Росія не демонструвала публічно.
Нацполіція/Вирва, яка утворилась від падіння уламку ракети 7 лютого
Видання нагадує, що навіть статус цієї ракети у РФ невизначений: хоча вона оголошувалася прийнятою на озброєння, пізніше виявилася, що відповідного наказу не було.
«Як стало відомо, Defense Express, уламки які були знайдені сьогодні відповідають уламкам ще однієї неідентифікованої ракети, яку ворог використав на початку року й відносно якої також було зроблено припущення, що це був Циркон. Тому цілком можливо, що сьогодні ворог використав цю ракету не вперше», — резюмують аналітики.
Удар по Запоріжжю
Варто зазначити, що перше офіційне повідомлення, щодо застосування Циркону по території України було датовано 30 грудня 2023 року. Так, Нацполіція заявляла, що 29 грудня російська армія нанесли 12 ракетних ударів по території Запоріжжя.
«Окупанти били ракетами типу Циркон та Х-101. Одна з них влучила у приватний сектор, зруйнувавши вщент два житлових будинки. Влучання інших прийшлися по об’єктах інфраструктури та відкритих ділянках місцевості. На цей час маємо інформацію щодо дев’яти загиблих цивільних громадян та 13 поранених», — повідомляли тоді правоохоронці.
Що відомо про Циркон
Пропагандисти та влада РФ називають її «гіперзвуковою» крилатою ракетою для ураження як кораблів, так і наземних об’єктів. Щодо технічних характеристик 3M22, то вони постійно змінюються. Спочатку Міноборони РФ називало дальність ракети до 400 км, швидкість польоту до 6 Махів і вагу бойової частини 300 кг. Однак пізніше російський диктатор Володимир Путін заявив про дальність польоту вже в тисячу км при швидкості до 9 Махів.
Циркон була начебто прийнята на озброєння в червні 2022 року з негайним початком серійного виробництва, проте відповідного наказу ніде немає.
Єдиними відомими носіями ракети є фрегат Адмірал Горшков і атомний підводний човен К-560 Северодвінськ. Обидва кораблі входять до складу Північного флоту ВМФ Росії. Тому, хоча ці ракети технічно є, ці судна не можуть вийти на позицію для удару по Україні — Туреччина не пропускає через протоку Босфор військові кораблі.
Тим не менш, це не означає, що Циркон не можна запустити іншим способом. Зокрема, ракету можна запускати, як вважають українські ЗМІ, з адаптованого комплексу Бастіон (називають ще К-300С) або так званого берегового комплексу Утьос, також відомий як Об’єкт-100 або Сотка.
Тому загроза удару Цирконуменш передбачувана, ніж, наприклад, ще однієї російської гіперзвукової ракети Кінжал, бо літак МіГ-31К, який їх запускає, можна помітити на зльоті, заощаджуючи противнику час на підготовку до потенційної атаки.