Наразі обласною радою разом з територіальними громадами області сформовано перелік потреб територій в автономних генераторах, мобільних та портативних системах очищення питної води.
Забезпечити придбання необхідного обладнання планують за підтримки благодійних організацій та партнерів обласної ради.
Поштовхом для активізації роботи в цьому напрямку стали результати круглого столу на тему: «Питна вода для життя в умовах війни. Ситуація в Запорізькій області», яка відбулася в обласній раді 24 червня цього року. В обговоренні взяли участь екологи, представники громад та КП «Облводоканал». Фахівці озвучили низку викликів, які можуть постати перед громадами в умовах бойових дій та при пошкодженні централізованих водогонів чи мереж водовідведення — забруднення річок, відкритих водойм, підземних джерел і як наслідок, — відсутність доступу людей до питної води належної якості. Це може спричинити спалах захворювань, пов’язаних з вживанням забрудненої води. Крім того, це несе загрозу екології краю.
Рекомендації для реагування на критичне загострення ситуації учасники круглого столу зібрали в Резолюції, яку направили представникам обласної влади, громадським організаціям, народним депутатам, територіальним підрозділам ДСНС, ОЦКПХ та МОЗ. Своєю чергою обласна рада звела надану з територій інформацію щодо потреб територіальних громад в обладнанні, яке допоможе уникнути кризи питного водозабезпечення у надзвичайних умовах війни.
Результати роботи та подальші перспективи прокоментувала перший заступник голови ради Людмила Любім:
— На тих територіях, де є центральне водопостачання, наше комунальне підприємство «Облводоканал» намагається забезпечити питною водою навіть ті населені пункти, які сьогодні знаходяться у тимчасовій окупації. Це дуже непроста задача, враховуючи складність управління процесом, та ми розуміємо, що не всі території області мають централізований водогін. Якщо це свердловини, їх робота залежить від сталого електропостачання. Якщо вода привізна – постає питання логістики. Вважаю, що ми з територіями провели хорошу аналітичну роботу: громади продумали всі можливі ризики й механізми їх уникнення. Комусь потрібні додаткові генератори, певним територіям вкрай необхідні мобільні системи очищення води, в деяких випадках ситуації можна зарадити придбанням фільтрів чи таблетованих засобів очищення води. Сподіваюсь, що всі потреби територій будуть забезпечені у стислий термін, — зауважила Людмила Любім.
Перший заступник голови обласної ради також подякувала всім учасникам процесу за своєчасне реагування й відпрацювання поставлених задач, а партнерам обласної ради – за підтримку у розв’язанні актуальної проблеми.
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради