Україна щодня працює заради захисту зернової експортної ініціативи.
Експорт зернових / фото УНІАН, Олег Куцький
Президент України Володимир Зеленський заявляє, що вже 175 суден заблоковані через свідоме гальмування Росією українського продовольчого експорту.
Про це глава держави сказав у вечірньому зверненні до українців.
«Щодня працюємо і над тим, щоб захистити нашу зернову експортну ініціативу. Очевидно, що Росія знову має намір загострити глобальну продовольчу кризу, знову повернути загрозу масштабного голоду. І це, зокрема, відповідальність всіх наших партнерів — все ж гарантувати продовольчу безпеку і покінчити з цією брудною російською грою з голодом», — заявив Зеленський.
Відео дня
«На сьогодні через свідоме російське гальмування нашого продовольчого експорту кількість суден, які очікують можливості виконати контрактні зобов’язання, — вже 175. І це не просто якась там торгова проблема. Це погіршення доступу до їжі для мільйонів людей і загроза ще більшого зростання цін на базові продукти на різних континентах – і в Африці, і в Азії, і в Європі. Якщо все ж Росії вдасться негативний сценарій, це завершиться новою масштабною міграційною кризою», — зазначив президент.
Зерновий коридор для експорту: деталі
Як повідомляв УНІАН, для вивезення на експорт зерна та іншої аграрної продукції 22 липня в Стамбулі (Туреччина) було підписано угоду про розблокування українських портів «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний». Угодою передбачено 120 днів для вивезення українського зерна з можливістю пролонгації терміну дії.
Перше з початку повномасштабної російської війни в Україні судно з українським продовольством вийшло з Одеси 1 серпня.
16 жовтня у Стамбулі українська та турецька сторони обговорили реалізацію «зернової ініціативи» та продовження її дії після 22 Листопада 2022 року.
24 жовтня у Міністерстві інфраструктури України повідомили, що через затримку Росією інспекції суден у Босфорі українські порти працюють на 25-30% своїх потужностей.
Зеленський вважає ганебними російські спроби загальмувати експорт українського зерна в Азію та Африку.